Likwidacja starego i wytworzenie nowego środka trwałego, część 1

Zgodnie z regulacjami zarówno ustawy o rachunkowości jak i przepisów prawa podatkowego wartość początkową obiektu stanowi:

  • Art. 28 ust 8 ustawy o rachunkowości stanowi ,iż koszt wytworzenia środków trwałych obejmuje ogół ich kosztów poniesionych przez jednostkę za okres budowy, montażu, przystosowania i ulepszenia, do dnia bilansowego lub przyjęcia do używania.
  • Art. 16 ust 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych za koszt wytworzenia uważa się wartość, w cenie nabycia, zużytych do wytworzenia środków trwałych: rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, kosztów wynagrodzeń za prace wraz z pochodnymi, i inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych.

Wg obu regulacji do kosztu wytworzenia nie zalicza się: kosztów ogólnych zarządu, kosztów sprzedaży oraz pozostałych kosztów operacyjnych i kosztów operacji finansowych, w szczególności odsetek od pożyczek (kredytów) i prowizji, z wyłączeniem odsetek i prowizji naliczonych do dnia przekazania środka trwałego do używania. Koszt wybudowania nowego obiektu podwyższają oczywiście koszty montażu i dostosowania środka trwałego do potrzeb jednostki oraz koryguje się je o różnice kursowe, naliczone do dnia przekazania do używania środka trwałego.

Dotychczas nie było zwykle wątpliwości co do wartości netto likwidowanego środka trwałego. – zarówno wg regulacji podatkowych jak i w rachunkowości zwiększała on wartość nowobudowanego składnika aktywów trwałych.  Obecnie jednak na gruncie podatkowym dominuje pogląd iż wartość niezamortyzowana środka trwałego nie powinna wpływać na wartość nowobudowanych aktywów, tylko powinna być zaliczana do kosztów.  I analogicznie jeśli są w związku z takimi składnikami uzyskiwane tzw. odzyski to są one przychodem a nie zmniejszeniem wartości środka trwałego.

Z punktu widzenia rachunkowości wątpliwości się nasuwają w związku z pytaniem: czy wartość starego środka trwałego (nieumorzona) przyczynia się do zwiększenia wartość użytkowej nowego obiektu? Najczęściej nie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *