Likwidacja środka trwałego w przykładach, część 2

Przykład 2
Samochód osobowy w spółce BCD sp. z o.o. uległ wypadkowi. Jest to wprawdzie zdarzenie losowe, ale wpisane w ryzyko prowadzenia dziś działalności. Zatem w świetle art. . 3 ust 1 pkt 32 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2009 r. nr 152, poz. 1223 ze zm) należy skutki takiego zdarzenia ująć jako pozostałe przychody / koszty operacyjne.
Wartość początkowa samochodu wynosiła 45.000zł, dotychczas na koniec września dokonane odpisy amortyzacyjne 20.000zł. Auta w tej spółce amortyzuje się wykorzystując stawkę 20% amortyzacji rocznie.
Samochód był objęty ubezpieczeniem dobrowolnym i ubezpieczyciel przyznał a następnie wypłacił odszkodowanie w kwocie 18.200zł.
Wypadek miał miejsce na początku października 2011r. W związku z znaczącym uszkodzeniem, niedającym się naprawić ubezpieczyciel w ciągu dwóch tygodni wydał decyzję o konieczności kasacji samochodu. W związku z tym w spółce podjęto decyzje o nieujmowaniu auta w ewidencji pozabilansowej.

1. Naliczenie amortyzacji za miesiąc październik 45.000 *20% /12 miesięcy = 750zł

Wn Amortyzacja
Ma Umorzenie środków trwałych

2. Wyksięgowanie zniszczonego auta PK i protokół przekazania go ubezpieczycielowi

Wn Pozostałe koszty operacyjne 24.250
Wn Umorzenie środków trwałych 20.750
Ma Środki trwałe 45.000

3. Decyzja o przyznaniu odszkodowania przez ubezpieczyciela

Wn Pozostałe rozrachunki 18.200
Ma Pozostałe przychody operacyjne 18.200

4. WB otrzymanie odszkodowania

Wn Rachunek bankowy 18.200
Ma Pozostałe rozrachunki 18.200

Zwracamy Państwu uwagę iż w omawianym przykładzie spółka naliczyła amortyzację za miesiąc październik 2011 roku mimo iż faktycznie w październiku auto nie było już używane.

Wynika to za zapisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – Art. 16h ust 1 pkt 1 wskazuje iż odpisów amortyzacyjnych dokonuje się do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór.
Z kolei art. 32 ust 1 ustawy o rachunkowości wskazuje iż zakończenie dokonywania odpisów amortyzacyjnych następuje – nie później niż z chwilą zrównania wartości odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych z wartością początkową środka trwałego lub przeznaczenia go do likwidacji, sprzedaży lub stwierdzenia jego niedoboru. Jest tu zatem pewna niespójność, ale w praktyce najczęściej przyjmuje się rozwiązanie podatkowe. Koszty z punktu widzenia ustawy o rachunkowości są przesunięte w ramach podsegmentów działalności operacyjnej co z reguły nie wpływa negatywnie na rzetelny obraz jednostki w sprawozdaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *