MG odnośnie nieustającego wzrostu produkcji w czerwcu 2010

Dane dotyczące produkcji sprzedanej przemysłu od początku roku 2010 do stanu obecnego, pomimo niszczącego działania czynników czynników atmosferycznych, pokazują w opinii analityków MG na wciąż trwające ożywienie gospodarcze. Jednocześnie z pozytywnymi znakami z rynku pracy, szacują one wzrost gospodarczy w pierwszej połowie roku bieżącego ponad 3 proc.

Szacunkowo, w tempie oscylującym wokół 12 proc., analitycy MG oczekują lipcowego wzrostu produkcji przemysłowej.

W czerwcu 2010 r. aż 27 z 34 działów przemysłu zauważyło wzrost. W produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych sprzedaż praktycznie była wyższa dwukrotnie – wzrost bowiem odnotowano na poziomie ponad 98 proc., w produkcji chemikaliów i wyrobów chemicznych wzrost wyniósł 35,5 proc. Z kolei producenci przyczep, naczep i pojazdów samochodowych zwiększyli sprzedaż o 22,6 proc.

Zintensyfikowana została także sprzedaż produkcji budowlo-montażowej, o 9,6 proc. względem czerwca 2009 r. i o 2,3 proc. w odniesieniu do miesiąca maja 2010 r. Na wyniki sektora w pierwszej połowie 2010 r. istotnie jednak wpłynęły niekorzystne warunki pogodowe. Ministerstwo Gospodarki szacuje, że sprzedaż przedsiębiorstw sektora budowlanego w drugiej połowie 2010 r. uplasuje sie na wyższym poziomie.

MG/red.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *