Miliarder pozywa urząd skarbowy za wyciek jego zeznań podatkowych

Ken Griffin pozwał IRS i Departament Skarbu za „bezprawne ujawnienie” informacji o płaconych przez siebie podatkach.

Informacje o zeznaniach podatkowych Kena Griffina, miliardera zarządzającego funduszami hedgingowymi, znalazły się w 2021 roku w publikacji ProPublica, ujawniającej płacone (lub nie płacone) przez amerykańskich miliarderów podatki. Organizacja non-profit zajmująca się dziennikarstwem śledczym nie ujawniła, jak weszła w posiadanie zeznań podatkowych najbogatszych ludzi w USA, ale można domniemywać, że informacje o tym, ile płacą podatków Bezos czy Buffett, trafiły do ProPubliki od kogoś z Internal Revenue Service (IRS).

W złożonej we wtorek w sądzie federalnym w jednym z dystryktów stanu Floryda, Griffin, założyciel i zarządzający funduszu Citadel, oskarżył IRS o naruszenie „obowiązków prawnych w zakresie zabezpieczania i ochrony danych podatnika przed nieuprawnionym ujawnieniem”. Miliarder uważa też, że IRS umyślnie zaniedbał stworzenie odpowiednich zabezpieczeń w swoim systemie ewidencji.

Wyciek danych podatkowych wywołał w 2021 roku aferę w Waszyngtonie. Przy czym głównym problemem miał być wyciek danych, który nie podobał się zwłaszcza politykom Partii Republikańskiej. IRS i Departament Sprawiedliwości (DOJ) przeprowadziły wówczas dochodzenie, z którego niewiele wyniknęło. Skandal nadal jednak zatacza kręgi, dochodzenia trwają. Republikanie domagają się znalezienia winnych, bo „naród amerykański nie wie, kto jest odpowiedzialny i jak Departament Skarbu do tego dopuścił”.

Bez komentarza

W danych ujawnionych przez serwis ProPublica wynikało, że wielu czołowych miliarderów w niektórych latach w ogóle nie płaci podatków – wśród takich osób znalazł się, między innymi Elon Musk. Ken Griffin, jak ujawniono, był z kolei przykładem raczej pozytywnym i jedynym poważniejszym zarzutem pod jego adresem było wydanie przez niego 54 mln dolarów na lobbying w stanie Illinois, gdzie Griffin chciał nie dopuścić do zmian w prawie, które zwiększyłyby jego podatek stanowy o 50 mln dolarów rocznie.

IRS i Departament Skarbu nie komentują pozwu. Warto tu też spostrzec, że Ken Griffin w ostatnich wyborach był drugim, pod względem wartości dotacji, darczyńcą Republikanów wpierając GOP kwotą 60 mln dolarów w wyborach federalnych.

Źródło: Rzeczpospolita

Webinar podatkowy


ADN Podatki oferuje rozwiązania prawno-podatkowe, które sprawdzają się w praktyce i pomagają efektywniej prowadzić biznes.
Zapraszamy! ✆ 517 263 211 biuro@adnpodatki.pl www.adnpodatki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *