Monety z czerwoną cyrkonią- licytacja

Na aukcjach on-line w serwisie Kolekcjoner (www.kolekcjoner.nbp.pl) będzie możliwość zakupienia srebrnej dziesięciozłotówki, a także złotej monety o nominale 37 zł, symbolizującej wiek kapłana w momencie jego śmierci. Warto zaznaczyć, iż jest to pierwsza moneta o tak nietypowym nominale w całej historii kolekcjonerstwa. Pomysł ten wyszedł z inicjatywy tragicznie zmarłego w katastrofie pod Smoleńskiem prezesa NBP Sławomira Skrzypka.

Główny motyw monet to zdanie „Zło dobrem zwyciężaj” autorstwa św. Pawła. Za życiowe motto obrał je sobie ks. Jerzy. Na monetach umieszczone są również inne symbole odnoszące się do życia duchownego i jego męczeńskiej śmiercią.

Na awersie monety złotej, oprócz przytoczonego napisu jest także inny: „Żył 37 lat”, który jednocześnie oznacza wartość monety. Rewers natomiast przedstawia m.in. ręce trzymające krzyże. Obrazy umieszczone na monecie srebrnej mają przypominać o dramatycznych wydarzeniach z nocy 19 października 1984 r. Specyfikę minionych wydarzeń w sposób szczególny akcentuje rewers srebrnej dziesięciozłotówki z wizerunkiem kapłana, konturem mapy Polski i czerwoną cyrkonią. Kamień ten jest symbolem kropli krwi oraz wskazuje miejsce wrzucenia do Wisły ciała zamordowanego księdza.

Dwie aukcje internetowe rozpoczęły się 7 czerwca 2010 r., o godz. 8.00 i potrwają do czwartku, 10 czerwca, do godz. 13.00.

Cena wyjściowa srebrnej monety to 77 zł, a maksymalna – 85 zł. Na licytację przeznaczono 12 tys. monet z nakładu stu tysięcy sztuk. Cena minimalna złotej monety to 398 zł, maksymalna – 410 zł. Do sprzedaży na aukcji przeznaczono 21 tys. tych monet spośród 60 tys. wyemitowanych.

Beatyfikacja duchownego Popiełuszki, która odbyła się na Placu Piłsudskiego w Warszawie, 6 czerwca 2010 r. wywołała żywe zainteresowanie monetami kolekcjonerskimi NBP poświęconymi duchownemu.

Więcej informacji o aukcjach oraz o monetach, jak również ich wizerunki można znaleźć na stronach https://www.kolekcjoner.nbp.pl oraz www.nbp.pl.

NBP/red.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *