Podobne wątpliwości nie powinny mieć miejsca w obecnym stanie prawnym tj. od dnia 8 stycznia 2009 r., kiedy to weszła w życie nowela z dnia 23 października 2008 r., w wyniku której został dodany przepis art. 193 § 4 w kodeksie spółek handlowych. Zgodnie z tym przepisem dywidendę wypłaca się w dniu określonym w uchwale wspólników, a jeżeli uchwała wspólników takiego dnia nie określa – w dniu określonym przez zarząd.
Przed dniem wprowadzenia w życie wspomnianej nowelizacji, kodeks spółek handlowych nie regulował dnia wypłaty dywidendy, a roszczenie wspólnika o wypłatę stawało się wymagalne po podjęciu uchwały o wypłacie dywidendy. Obecne brzmienie art. 193 § 4 kodeksu spółek handlowych stanowi, iż dywidendę wypłaca się w dniu określonym w uchwale wspólników, a jeżeli uchwała wspólników takiego dnia nie określa – w dniu określonym przez zarząd. W związku z powyższym, roszczenie o wypłatę dywidendy staje się wymagalne dopiero od dnia określonego przez uchwałę (zarząd). W rezultacie do tego dnia, środki pieniężne przekazane na rzecz dywidendy nadal pozostają w majątku spółki.
W związku z powyższym nie można twierdzić, iż ratalna wypłata dywidendy, zgodnie z terminami ustalonymi w uchwale, będzie stanowić dla spółki przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.