Podatnik w postępowaniu przed sądem administracyjnym wskazywał, iż sposób przesłania faktury lub faktury korygującej nie wpływa na prawo do odliczenia podatku naliczonego. Dlatego ma on prawo odliczyć podatek naliczony w miesiącu otrzymania faktury przesłanej w jakikolwiek sposób (w tym w szczególności faxem lub drogą elektroniczną – mailem) umożliwiający wydrukowanie faktury bezpośrednio u podatnika. NSA w uzasadnieniu do wyroku stwierdził, iż ustawodawca wypowiedział się wprost jedynie odnośnie sytuacji, kiedy to podatnik zarówno sporządzania, przesyła jak i przechowuje faktury w formie elektronicznej. Natomiast w przypadku gdy faktury są sporządzanie i przesyłane w formie elektronicznej, ale następnie drukowane i przechowywane w formie papierowej, należy uznać, iż ustawodawca nie wymaga żadnej z metod uwierzytelniania autentyczności pochodzenia faktur i integralności ich treści. Taki wymóg nie został bowiem wyrażony przez ustawodawcę wprost.
Stanowisko wyrażone przez NSA oznacza duże oszczędności dla podatników dokonujących sprzedaży, którzy musieli dotychczas ponosić koszt drukowania i wysyłania faktur. Sąd podkreślił, iż za podjętym rozstrzygnięciem przemawiają względy racjonalności i sprawności funkcjonowania obrotu gospodarczego, a także postępu technologicznego oraz upowszechniania się elektronicznych środków komunikacji oraz przesyłania danych.
Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, że podatnicy dla skorzystania z prawa do odliczenia podatku VAT we właściwym momencie, powinni pamiętać o odpowiednim udokumentowaniu daty otrzymania faktury przesłanej mailem. Za datę otrzymania faktury zasadne wydaje się być uznanie daty otrzymania maila bądź faxu.