Najbardziej inspirująca moneta na świecie

Podczas największych na świecie targów numizmatycznych w Berlinie „World Money Fair” nagrodzono srebrną monetę NBP o nominale 10 zł, poświęconą Polskiemu Państwu Podziemnemu. W uzasadnieniu napisano, że „moneta łączy w sobie artyzm, historię i wartości, które obowiązują także we współczesnym świecie”. Jest zatem najbardziej inspirującym środkiem płatniczym na świecie. Moneta została wybita przez Mennicę Polską, a jej projekt wykonała Urszula Walerzak.

W ostatnich latach wyemitowane przez NBP monety zdobyły wiele prestiżowych nagród. Srebrna moneta ze szklanym rdzeniem „400. rocznica polskiego osadnictwa w Ameryce Północnej” została uznana za najbardziej zaawansowaną technologicznie monetę na świecie podczas międzynarodowej konferencji dyrektorów mennic w Canberze w 2010 roku. Miano najpiękniejszej monety świata w 2010 roku zdobyła moneta z wizerunkiem Czesława Niemena. Najpiękniejszą monetą obiegową świata w 2005 została natomiast polska dwuzłotówka przygotowana z okazji wystawy Expo w Japonii.

Narodowy Bank Polski posiada wyłączne prawo emisji monet i banknotów w Polsce. Wszystkie monety i banknoty emitowane przez NBP są prawnym środkiem płatniczym w Polsce – także monety okolicznościowe i kolekcjonerskie.

 

Wyróżnioną monetę można oglądać na stronach NBP.

 

NBP/red.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *