Odpisy aktualizujące należności – praktyczne aspekty w kontekście sporządzania sprawozdań finansowych część 3 – prezentacja w sprawozdaniu

W kontekście sporządzania sprawozdań finansowych warto zwrócić ponadto uwagę na kwestię prawidłowej interpretacji zapisów po stronie debetowej konta odpisów aktualizujących. Mogą one oznaczać, że ustała przyczyna, dla której odpis zawiązano (np. spłata), dlatego odpis taki podlega rozwiązaniu (bądź odwróceniu) wynikowo, przez rachunek zysków i strat. Jeżeli zaś odpis zostanie skompensowany z należnością, mówimy o wykorzystaniu odpisów bądź też spisaniu należności poza rachunkiem zysków i strat. Powyższe informacje, jak też informacja o kwocie zawiązanych odpisów, oraz o ich stanie na początek i koniec okresu, należy ujawnić w informacji dodatkowej.
Warto zwrócić uwagę na prezentację w rachunku zysków i strat (lub sprawozdaniu z całkowitych dochodów) bądź w informacji dodatkowej operacji wynikowych związanych z odpisami aktualizującymi. Koszty związane z zawiązaniem odpisów prezentowane będą jako: aktualizacja wartości aktywów niefinansowych lub inne koszty finansowe. Z kolei rozwiązanie odpisów powinno zostać zaprezentowane w pozycji: innych przychodów operacyjnych lub innych przychodów finansowych. Jednostka może także rozważyć prezentację zawiązanych i rozwiązanych odpisów per saldem, co powinno zostać uwzględnione w polityce rachunkowości podmiotu. Taka prezentacja byłaby wskazana w sytuacji spółki, która dokonuje technicznych zapisów na kontach odpisów oraz odpowiednich przychodów i kosztów np. celem przeniesienia należności od odbiorców na konto należności spornych i na odwrót.
Informacje dotyczące spraw sądowych prowadzonych przez spółkę (jako powoda) mogą wskazywać na wysokie prawdopodobieństwo nieściągalności niektórych należności, objętych postępowaniem. Podczas sporządzania sprawozdania finansowego warto zatem dokładnie przeanalizować sytuację prawną spółki i dokonać właściwego osądu. Nawet jeżeli postępowanie zostało wszczęte po dniu bilansowym, informacja ta uprawdopodobnia nieściągalność należności na dzień bilansowy.

Dodaj komentarz