W ostatnim czasie przedstawiciele polskich władz podpisali protokół do umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z Cyprem. W końcowej fazie renegocjacji jest umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania zawarta ze Stanami Zjednoczonymi. Jednocześnie prowadzone są renegocjacje umów między innymi z Holandią, Norwegią, Belgią i Koreą Południową.
27 kwietnia 2012 r. Sejm przyjął trzy ustawy o ratyfikacji umów pomiędzy Polską i Jersey oraz jednej między Polską i Baliwatem Guernsey.
Umowy z Jersey dotyczą:
- wymiany informacji w sprawach podatkowych – obecnie, zgodnie z polskimi regulacjami, Jersey znajduje się na liście krajów oraz terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową. Transparentna polityka w zakresie wymiany informacji po wejściu w życie umowy spowoduje zmianę statusu Jersey.
- unikania podwójnego opodatkowania dochodów osiąganych przez osoby fizyczne – Polska dotychczas nie zawarła umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania z Jersey. Umowa określa zasady unikania podwójnego opodatkowania między innymi w odniesieniu do dochodów z pracy najemnej oraz emerytur i rent, uzyskiwanych przez osoby fizyczne pracujące w Polsce lub na Jersey.
- unikania podwójnego opodatkowania w odniesieniu do przedsiębiorstw eksploatujących statki morskie – umowa wprowadza generalną zasadę opodatkowania zysków przedsiębiorstw eksploatujących statki morskie lub statki powietrzne wyłącznie w państwie, na terytorium którego znajduje się miejsce ich faktycznego zarządu.
Czwarta z ustaw przyjętych przez Sejm 27 kwietnia 2012 r. dotyczy ratyfikacji umowy zawartej z Baliwatem Guernsey w sprawie wymiany informacji podatkowych. Guernsey, podobnie jak Jersey, znajduje się obecnie na liście krajów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową. Wejście w życie umowy określającej zasady wymiany informacji podatkowych między Polską i Baliwatem Guernsey umożliwi zmianę statusu Guernsey.
Istotne zmiany w zakresie unikania podwójnego opodatkowania zostały również wprowadzone do umowy między Polską i Republiką Czeską. Polska ratyfikowała właśnie umowę, która przewiduje zmiany między innymi w zakresie:
- opodatkowania dywidend – wprowadzono jednolitą maksymalną stawkę podatku u źródła od wypłacanych dywidend w wysokości 5%, podczas gdy poprzednio obowiązująca umowa przewidywała stawki w wysokości 5% (pod pewnymi warunkami) lub 10%.
- opodatkowania odsetek – obniżono maksymalną stawkę podatku u źródła od wypłacanych odsetek z 10 do 5%. Ponadto, wprowadzono zwolnienie z opodatkowania odsetek wypłacanych z tytułu jakiejkolwiek pożyczki lub kredytu udzielonego przez bank.
- opodatkowania należności licencyjnych – podwyższono maksymalną stawkę podatku u źródła od wypłacanych należności licencyjnych z 5 do 10%. Ponadto, rozszerzono definicję pojęcia „należności licencyjne” w odniesieniu do płatności uzyskiwanych za użytkowanie praw autorskich.
- korekta zysków przedsiębiorstw powiązanych – umowa w obecnym brzmieniu określa, że jedno z umawiających się państw może opodatkować zyski, których przedsiębiorstwo nie osiągnęło z tego powodu, iż między przedsiębiorstwami powiązanymi zostały ustalone warunki różniące się znacznie od warunków, które ustaliłyby między sobą podmioty niezależne. Zgodnie z nowym brzmieniem umowy, w przypadku opodatkowania zysku jednego z przedsiębiorstw powiązanych przez jedno państwo, drugie państwo powinno dokonać korekty podatku zapłaconego w tym drugim państwie, jeśli uzna, iż zyski przedsiębiorstw powiązanych były takie, jak między przedsiębiorstwami niezależnymi.
Jeżeli Czechy zakończą proces ratyfikacji umowy i poinformują o tym Polskę przed zakończeniem tego roku, postanowienia nowej umowy zaczną obowiązywać już od 2013 r.