Raty kredytowe wzrosną

Podwyżka stóp procentowych spowoduje, że raty kredytów wzrosną . Zmianie ulegnie też zdolność kredytowa osób, które chcą się zadłużyć.

Rada Polityki Pieniężnej na jednodniowym posiedzeniu 6 października nieoczekiwanie podwyższyła stopy procentowe. Decyzje Rady mają wpływ na portfele Polaków. Kredytobiorcy w przypadku podwyższenia poziomu stóp procentowych mogą spodziewać się wyższych rat spłacanych kredytów.

 

Odczuwalna podwyżka z opóźnieniem

Kredytobiorcy spłacający zobowiązania hipoteczne odczują podwyżki z pewnym opóźnieniem. Wynika to z różnego cyklu aktualizowania oprocentowania zmiennego w poszczególnych bankach. Część z nich stosuje np. 3-miesięczny okres ustalania stawek. Przykładowo dla kredytobiorców spłacających kredyt na 400 tys. zł, przy 2-punktowej marży decyzja RPP oznaczać może skok obciążenia o ok. 90 zł miesięcznie.

Nie tylko hipoteki

Dostosowanie cenników odbędzie się najszybciej w przypadku pożyczek pozabankowych, kart kredytowych oraz kredytów gotówkowych na dłuższe terminy ze zmienną stopą. W przypadku wielu kredytów ratalnych i „gotówek” krótkoterminowych oprocentowanie jest stałe, obowiązuje do końca umowy.

Zmiana stóp nie wpływa na limit opłat i prowizji, które może narzucić kredytodawca.

 

Źródło: Bankier.pl

ADN Podatki oferuje rozwiązania prawno-podatkowe, które sprawdzają się w praktyce i pomagają efektywniej prowadzić biznes.
Zapraszamy! ✆ (22) 208 28 54 biuro@adn.pl www.adnpodatki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *