– ze zdarzeniami związanymi pośrednio z działalnością operacyjną,
– z operacjami finansowymi,
– oraz z innym ryzykiem niż ogólne ryzyko prowadzenia działalności operacyjnej.
Natomiast w związku ze zdarzeniami związanymi bezpośrednio z działalnością operacyjną jednostki, tj. z wytwarzaniem, sprzedażą (handlem) i fazą posprzedażną, a także ogólnym zarządem dokonujemy biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.
Różnica między rezerwami i biernymi rozliczeniami międzyokresowymi kosztów ujawnia się także w sposobie ich ewidencji księgowej. Zgodnie z Art. 35d Ustawy oraz pkt. 3.4 KSR 6 biernych rozliczeń międzyokresowych dokonuje się w ciężar kosztów działalności podstawowej. Z kolei tworzone rezerwy, w zależności od okoliczności, z którymi ich utworzenie się wiąże, obciążają pozostałe koszty operacyjne, koszty finansowe lub straty nadzwyczajne. Pomimo że bierne RMK różnią się swoim charakterem od rezerw, na dzień bilansowy podlegają one wykazaniu w pasywach bilansu w pozycji B.I.3 – Pozostałe rezerwy. Z kolei właściwe rezerwy ujmowane są w pasywach w pozycji B.I – przy czym konkretna pozycja, w której zostaną ujęte, zależy od tytułu, na który utworzono rezerwę.
Przykład 1
Spółka podlega obowiązkowi badania sprawozdania finansowego za rok 2011 i tym celu w październiku 2011 została podpisana umowa o badanie, które zakończy się w kwietniu 2012 r i wtedy zostanie wystawiona faktura. Wynagrodzenie za badanie wg umowy wynosi PLN 20.000 netto.
Ewidencja księgowa:
- Wn konto „Koszty zarządu”,
- Ma konto „Rozliczenia międzyokresowe bierne”
W bilansie sporządzonym na dzień 31.12.2011r kwotę tę należy wykazać w pasywach w pozycji B.I.3 Pozostałe rezerwy krótkoterminowe.
Przykład 2
Przeciwko spółce A toczy się proces sądowy. W przypadku zapadnięcia niekorzystnego wyroku spółka A będzie musiała zapłacić karę w wysokości PLN 50.000.
- Wn konto „Pozostałe koszty operacyjne”
- Ma konto „Rezerwy na zobowiązania”
W bilansie kwotę tę należy wykazać w pasywach w pozycji B.I.3 Pozostałe rezerwy krótkoterminowe.