Nowe rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie rachunkowości spółdzielczych kas oszczędnościowo – kredytowych, część 2

Zgodnie z par 3 należy udzielone pożyczki i kredyty, w tym naliczone, lecz niezapłacone odsetki wyceniać w kwocie wymaganej zapłaty, z zachowaniem zasady ostrożności oraz z uwzględnieniem odpisów aktualizujących wartość.

Rozporządzenie wskazuje uszczegóławiając ustawę o rachunkowości iż odpisy aktualizujące od tych pożyczek i kredytów w tym naliczonych, lecz niezapłaconych odsetek, tworzy się, aktualizuje wartość oraz rozwiązuje najpóźniej w ostatnim dniu miesiąca kończącego kwartał.

Można je rozwiązać po wygaśnięciu przyczyn ich utworzenia. Ale w świetle par 4 ust 4 w rozporządzenia można je zmniejszać odpowiednio do:

  • zmniejszenia się podstawy dokonywania odpisów;
  • wzrostu wartości zabezpieczenia pomniejszającego podstawę dokonywania odpisów.

Ważną zasadą jest fakt iż odpisy aktualizujące wartość udzielonych pożyczek i kredytów, w tym naliczonych, lecz niezapłaconych odsetek, tworzy się w ciężar pozostałych kosztów operacyjnych.

Natomiast rozwiązane odpisy aktualizujące stanowią pozostałe przychody operacyjne.
Szczegółowe zasady powinny być oczywiście zawarte w zasadach (polityce) rachunkowości kasy ale rozporządzenie wskazuje iż odpisy powinny być dokonywane w wysokości

  • co najmniej 35% podstawy dokonywania odpisów  w przypadku, w którym ustalony przez kasę termin spłaty co najmniej jednej z rat pożyczki, kredytu lub odsetek został przekroczony o trzy miesiące i nie przekracza dwunastu miesięcy;
  • 100% podstawy dokonywania odpisów w przypadku, w którym ustalony przez kasę termin spłaty co najmniej jednej z rat pożyczki, kredytu lub odsetek został przekroczony o dwanaście miesięcy.

Jeśli należność z tytułu udzielonego kredytu lub pożyczki została  umorzona, przedawniona lub nieściągalna to należy zmniejszyć dokonane uprzednio odpisy aktualizujące ich wartość.

Oczywiście rozporządzenie przewiduje również konieczność uwzględniania zabezpieczeń przy tworzeniu odpisów aktualizujących. Co może być uznane za takie zabezpieczenie w kolejnej części.

Dodaj komentarz