Kompetencje organu zatwierdzającego i zarządu w procesie wyboru biegłego rewidenta

Przepis ten wyklucza jednak możliwość wyboru biegłego rewidenta przez zarząd. Zarząd jako organ, na którym spoczywa obowiązek nadzoru nad prawidłowym prowadzeniem ksiąg rachunkowych, nie może wybierać  podmiotu, którego zadaniem jest ocena tychże ksiąg.
W praktyce wyboru biegłego rewidenta dokonuje w spółkach kapitałowych zgromadzenie wspólników lub akcjonariuszy, obowiązek ten jest także przekazywany radzie nadzorczej.  Zarząd w spółkach kapitałowych ma jedynie prawo podpisać umowę z audytorem, wcześniej wybranym przez organ do tego uprawniony. Jeżeli zarząd dokona wyboru biegłego rewidenta, to badanie takie z punktu widzenia ustawy o rachunkowości jest nie ważne.
Zdarzają się jednak sytuacje, w których zarząd badanego podmiotu, podpisuje umowę z audytorem przed podjęciem uchwały o jego wyborze.  Można zatem wyjść z założenia, że zarząd, działając w ten sposób, przekroczył swoje kompetencje, naruszając art. 66 ustawy o rachunkowości. Pamiętać jednak należy o artykule 17 kodeksu spółek handlowych. Artykuł ten mówi, że jeżeli do dokonania czynności prawnej przez spółkę ustawa wymaga uchwały wspólników albo walnego zgromadzenia bądź rady nadzorczej, czynność prawna dokonana bez wymaganej uchwały jest nieważna. Jednak zgodnie z ustępem drugim tego artykułu, zgoda ta może być udzielona zarówno przed dokonaniem czynności prawnej jak i po jej dokonaniu jeżeli nastąpi ona do dwóch miesięcy po dokonaniu czynności. Jeżeli więc uchwała o wyborze audytora zostanie podjęta zgodnie z art. 17 kodeksu spółek handlowych, można uznać umowę o badanie za skuteczną, jeżeli natomiast uchwała ta nie została w ogóle podjęta lub organ zatwierdzający podjął ją później niż 2 miesiące od daty umowy, to zgodnie z obowiązującymi przepisami umowę o badanie uznaje się za nie ważną.

Dodaj komentarz