OECD źle ocenił polski system podatkowy

Polski system podatkowy zajmuje przedostatnie miejsce w zestawieniu 37 państw Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Twórcy rankingu „International Tax Competitiveness Index” oceniają go m.in. jako zbyt skomplikowany.

W rankingu konkurencyjności systemu podatkowego przygotowanym przez Tax Foundation, think tank z siedzibą w Waszyngtonie, najwyższą pozycję zajmuje Estonia. Nie ma tutaj żadnej niespodzianki – Estonia zajmowała pierwsze miejsce również w poprzednich latach.

Lepsi tylko od Włoch

Spośród 37 państw Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), Polska zajęła 36. miejsce i osiągnęła lepszy wynik tylko od Włoch.  W indeksie mierzone są: jakość opodatkowania osób prawnych, opodatkowania osób fizycznych, opodatkowania konsumpcji, opodatkowania majątku oraz reguł opodatkowania działalności transgranicznej.

System skomplikowany

Jak wskazano w raporcie, piętą achillesową polskiego systemu podatkowego okazuje się skomplikowanie.  O ile za samą wysokość klina w przypadku opodatkowania osób prawnych i fizycznych Polska zajęła odpowiednio piątą i szóstą pozycję (relatywnie słabo wypadając za to w przypadku opodatkowania konsumpcji – 28. miejsce), o tyle pod względem skomplikowania jej miejsca to: 28. (opodatkowanie osób prawnych), 30. (opodatkowanie osób fizycznych) oraz 37. (opodatkowanie konsumpcji). Słabo też Polska wypada pod względem bazy podatkowej dla opodatkowania konsumpcji, co wiąże się z istnieniem szerokiego wachlarza obniżonych stawek VAT

Indeks nie uwzględnia aspektu, który dla polskich podatników jest szczególnie dotkliwy – zmienności przepisów i niepewności związanej z ich uchwalaniem.

 

Źródło: next.gazeta.pl

ADN Podatki oferuje rozwiązania prawno-podatkowe, które sprawdzają się w praktyce i pomagają efektywniej prowadzić biznes.
Zapraszamy! ✆ (22) 208 28 54 biuro@adn.pl www.adnpodatki.pl

Dodaj komentarz