Ustawowe granice wysokości stawek procentowych opłat z tytułu użytkowania wieczystego: pierwszej opłaty i opłat rocznych.

Stawka procentowa pierwszej opłaty wynosi od 15-25 % ceny nieruchomości gruntowej (wynikającej z operatu biegłego albo ceny ustalonej z przetargu).
Wysokość stawek procentowych opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego jest uzależniona od określonego w umowie celu, na jaki nieruchomość została oddana, co do zasady wynoszą 3 % wartości nieruchomości, i tak:

1) Za nieruchomości gruntowe oddane na cele obronności i bezpieczeństwa państwa, w tym ochrony przeciwpożarowej- 0,3 % ceny;
2) Za nieruchomości gruntowe pod budowę obiektów sakralnych wraz z budynkami towarzyszącymi, plebanii w parafiach diecezjalnych i zakonnych, archiwów i muzeów diecezjalnych, seminariów duchownych, domów zakonnych oraz siedzib naczelnych władz kościołów i związków wyznaniowych- 0,3% ceny;
3) Za nieruchomości gruntowe na działalność charytatywną oraz na niezarobkową działalność: opiekuńczą, kulturalną, leczniczą, oświatową, wychowawczą, naukową lub badawczo-rozwojową- 0,3% ceny;
3a) Za nieruchomości gruntowe oddane na cele rolne- 1% ceny;
4) Za nieruchomości gruntowe oddane na cele mieszkaniowe, na realizację urządzeń infrastruktury technicznej i innych celów publicznych oraz działalność sportową- 1% ceny;
4a) za nieruchomości gruntowe na działalność turystyczną- 2% ceny;
5) Za pozostałe nieruchomości gruntowe- 3% ceny.

Jeżeli nieruchomość gruntowa została oddana na więcej niż jeden cel, stawkę procentową opłaty rocznej przyjmuje się dla tego celu, który w umowie o oddanie w użytkowanie wieczyste został określony jako podstawowy.

Z kolei, jeżeli po oddaniu nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste nastąpi trwała zmiana sposobu korzystania z nieruchomości, powodująca zmianę celu, na który nieruchomość została oddana, stawkę procentową opłaty rocznej zmienia się stosownie do tego celu.
Wysokość tych opłat, zarówno pierwszej jak i rocznych może zostać podwyższona ponad ten poziom 3% opłaty rocznej i 25 % pierwszej opłaty, w drodze uchwały właściwej jednostki samorządu terytorialnego albo w przypadku nieruchomości państwowej w drodze rozporządzenia wojewody. Podwyższenie stawki może nastąpić tylko przed oddaniem nieruchomości w użytkowanie wieczyste.
Opłat rocznych nie pobiera się od użytkowników wieczystych, którzy zgodnie z przepisami ustawy z dnia 14 lipca 1961r. o gospodarce terenami w miastach i osiedlach, wnieśli te opłaty jednorazowo za cały okres użytkowania wieczystego. Z kolei użytkownicy wieczyści, którzy wnieśli opłaty roczne za okres krótszy niż czas trwania użytkowania wieczystego, wnoszą opłaty roczne po upływie tego okresu.
Podstawa prawna art. 72-73,76 ustawy o gospodarce nieruchomościami

Dodaj komentarz