Podatek od miksera, czyli kilka słów o podatku od prezentów ślubnych

Często Para Młoda otrzymuje od swoich gości sporo prezentów, w tym również kwoty pieniężne, o z różnicowanej wartości. Często też nie myślimy w tym wypadku o zapłacie jakiegokolwiek podatku. Natomiast prezenty ślubne są jednak traktowane jak darowizna i tym samym podlegają, co do zasady, podatkowi od spadków i darowizn. Jednakże do zapłaty tego podatku dochodzi bardzo rzadko. Musimy bowiem pamiętać, że ustawodawca przewidział trzy grupy podatkowe i wskazał sumy wolne od podatku w ramach każdej z tych grup:

1. Dla I grupy podatkowej (w tym małżonek, rodzice, dziadkowie, dzieci, zięć, synowa, rodzeństwo, ojczym, macocha, pasierb i teściowie) – 9637 zł
2. Dla II grupy podatkowej (w tym dzieci i wnuki rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, dzieci i małżonkowie pasierbów, małżonek rodzeństwa i rodzeństwo małżonka, jak również małżonek rodzeństwa małżonków) – 7276 zł
3. Dla III grupy podatkowej (chodzi tu o znajomych, przyjaciół, osoby nie zaliczone do I i II grupy) – 4902 zł

Jak widać powyżej suma wolna od podatku jest znaczna, szczególnie, że przysługuje na każdego z małżonków, dlatego też nie powinniśmy obawiać się, że zapłacimy podatek od spadków i darowizn, od prezentów ślubnych.
Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2009,  Nr 93, poz. 768 ze zm.)
Adrian Bogusławski – prawnik, redaktor TaxFin.pl
 
Publikacja ma charakter jedynie informacyjny. Jednocześnie  w przypadku publikacji, w której źródłem jest interpretacja indywidualna, należy pamiętać, że interpretacja indywidualna dotyczy jedynie  podmiotów  wskazanych w interpretacji i to w konkretnym, wskazanym w przedmiotowej interpretacji, przypadku.        

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *