Podatek od okazjonalnych przewozów autobusami zarejestrowanymi poza terytorium kraju

Podatnicy ci zobowiązani są do zarejestrowania się w Polsce jako podatnicy podatku od towarów i usług w Drugim Urzędzie Skarbowym Warszawa – Śródmieście i składania deklaracji podatkowych, w których rozliczają podatek od towarów i usług z tytułu świadczenia usług okazjonalnego przewozu osób autobusami zarejestrowanymi poza terytorium kraju według stawki 8 proc., uwzględniając pokonane odległości. Od 1 stycznia 2011 r. kierujący pojazdem ma obowiązek posiadać i okazywać na żądanie uprawnionego organu kontroli potwierdzenie zarejestrowania.

Podatek od towarów i usług wynikający z deklaracji podatkowej podmioty te są zobowiązane wpłacać do Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa – Śródmieście, odpowiednio za okresy miesięczne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy, za okresy kwartalne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy, czyli w terminie składania tych deklaracji.

Podstawą opodatkowania jest co do zasady obrót, który stanowi kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. W przypadku usług międzynarodowego transportu drogowego, polegających na okazjonalnym przewozie osób autobusami, obliczając podstawę opodatkowania należy uwzględnić pokonane odległości, tj. opodatkowaniu podlega ta część kwoty należnej, która przypada na transport wykonywany na terenie Polski.
 
Szczegółowe informacje znajdują się na stronie MF (zobacz).

 

MF/red.

Dodaj komentarz