Nieruchomości inwestycyjne w sprawozdaniu finansowym wg UoR – część 1

  • przyrost wartości w/w aktywów – dotyczy to modelu ich wyceny w sprawozdaniu finansowym w cenie rynkowej bądź inaczej określonej wartości godziwej, co powoduje konieczność, co najmniej na każdy dzień bilansowy, dokonywania aktualizacji ich wartości;
  • przychody z tytułu posiadania w/w aktywów, np. przychody w postaci czynszu z tytułu najmu;
  • inne pożytki, w tym również z transakcji handlowej – głównie chodzi tu o transakcję sprzedaży składnika aktywów.

O zakwalifikowaniu nieruchomości do inwestycji decydują aktualne zamierzenia kierownictwa co do sposobu ich wykorzystania w celu uzyskiwania bezpośrednich korzyści z tytułu ich posiadania. Zatem nieruchomości zaliczone do inwestycji nie powinny być używane przez jednostkę do generowania pośrednich korzyści w ramach zwykłej działalności operacyjnej.

Wycena nieruchomości inwestycyjnych
Na dzień nabycia nieruchomości inwestycyjne wycenia się zgodnie z art. 35 ust. 1 pkt 1 ustawy o rachunkowości, tj. według ceny nabycia albo ceny zakupu, jeżeli koszty przeprowadzenia i rozliczenia transakcji nie są istotne. Natomiast na dzień bilansowy jednostki wykazują posiadane nieruchomości inwestycyjne wg jednej z dwóch metod, a mianowicie:

  • wg tych samych zasad, które obowiązują dla środków trwałych, czyli w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia pomniejszonych o skumulowane odpisy amortyzacyjne oraz odpisy z tytułu trwałej utraty wartości. Należy dodać, że naliczone od nieruchomości inwestycyjnych odpisy amortyzacyjne oraz odpisy z tytułu trwałej utraty wartości odnosi się w ciężar pozostałych kosztów operacyjnych; albo
  • w cenie rynkowej lub inaczej określonej wartości godziwej, w przypadku gdy nie istnieje aktywny rynek, na którym dokonuje się obrót danego typu nieruchomościami, w związku z czym nie jest znana cena rynkowa. Taki model wyceny wyklucza amortyzację, natomiast konieczne jest dokonywanie, co najmniej raz do roku, aktualizacji wartości w/w inwestycji.
Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 32 UoR zarówno wszelkie korzyści, jak i koszty poniesione w celu uzyskania tych korzyści, w tym także dodatnie i ujemne skutki aktualizacji wartości nieruchomości inwestycyjnych wykazuje się w rachunku zysków i strat w pozycji pozostałych przychodów operacyjnych lub pozostałych kosztów operacyjnych. Należy dodać, iż do 31.12.2008 dodatnie skutki aktualizacji były odnoszone w pełnej wysokości na kapitał z aktualizacji wyceny, natomiast ujemne – pomniejszały ten kapitał do jego wysokości, a ewentualna nadwyżka była odnoszona w ciężar pozostałych kosztów operacyjnych.

Możliwe są przekwalifikowania nieruchomości inwestycyjnych do środków trwałych i odwrotnie, co zależy od aktualnego sposobu ich wykorzystywania. W przypadku, gdy jednostka w polityce rachunkowości przyjęła dla nieruchomości inwestycyjnych model wyceny w cenie rynkowej lub inaczej określonej wartości godziwej – powstaną skutki tych przekwalifikowań, które należy ująć w rachunku zysków i strat w pozycji pozostałe przychody operacyjne lub pozostałe koszty operacyjne.

Dodaj komentarz