W swoim wyroku sąd zgodził się ze stanowiskiem wyrażonym przez podatnika. Dokonując analizy postanowień prawa wspólnotowego w zakresie opodatkowania podatkiem kapitałowym w państwach członkowskich oraz orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej sąd uznał, że Polska byłaby uprawniona do opodatkowania tego typu pożyczek wyłącznie w sytuacji, w której byłyby one opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych (lub równoważnym) nieprzerwanie od roku 1984. Tymczasem, Polska zwolniła z opodatkowania tego typu pożyczki z dniem 1 maja 2004 r. W rezultacie nie była uprawniona do przywrócenia tego opodatkowania w roku 2007.
Powyższy wyrok jest korzystny dla podatników. Po pierwsze wszystkim tym podatnikom, którzy zapłacili podatek od czynności cywilnoprawnych od pożyczek otrzymanych od udziałowców lub akcjonariuszy w latach 2007 oraz 2008 umożliwia ubieganie się o stwierdzenie nadpłaty i zwrot podatku. Po drugie, teza wyroku oznacza, że nie jest możliwe wprowadzenie w Polsce opodatkowania tego typu pożyczek w przyszłości (przy obecnym stanie prawnym prawa wspólnotowego).
W naszej ocenie należy spodziewać się, iż kolejne rozstrzygnięcia sądowe w tego typu sprawach będą potwierdzać powyższe tezy, gdyż stanowisko takie zostało także wyrażone w wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, które dotyczyło polskiej ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.