Leasing nie zawsze opodatkowany VAT – odpowiedź na pytanie Czytelnika

Na podstawie umowy leasingu zostanie oddane korzystającemu przedsiębiorstwo będące własnością naszej spółki do korzystania na czas oznaczony. Umowa będzie przewidywała także, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych umową, w tym zapłaty wszystkich rat leasingowych, finansujący przeniesie na korzystającego własność przedsiębiorstwa. Zgodnie z umową odpisów amortyzacyjnych od przedmiotu leasingu będzie dokonywał korzystający. Czy opisywana umowa podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?

Odpowiedź: Leasing przedsiębiorstwa nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, gdyż na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT wyłączone z opodatkowania VAT jest zbycie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione.

Stosownie natomiast do treści art. 7 ust. 9 ustawy o VAT, przez umowy najmu, leasingu lub inne umowy o podobnym charakterze, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 2, rozumie się umowy w wyniku których, zgodnie z przepisami o podatku dochodowym, odpisów amortyzacyjnych dokonuje korzystający oraz umowy leasingu w rozumieniu tych przepisów, których przedmiotami są grunty.

Tym samym, aby oddanie do używania na podstawie umowy leasingu zostało uznane za dostawę towarów na gruncie powyższych regulacji ustawy VAT, musi łącznie spełniać następujące warunki:

•    umowa leasingu jest zawarta na czas określony,

•    odpisów amortyzacyjnych, zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym, dokonuje korzystający,

•    w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty, prawo własności przedmiotu umowy jest przenoszone na korzystającego.

Z kolei w myśl art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Pojęcie „transakcja zbycia” zawarte w ww. przepisie, należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu „dostawa towarów” w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, co oznacza, że zbycie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej jego części obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Czytelnik zamierza zawrzeć umowę leasingu, której przedmiotem będzie przedsiębiorstwo. Umowa przewiduje oddanie korzystającemu przedsiębiorstwa będącego własnością Czytelnika do korzystania na czas oznaczony. Umowa będzie przewidywała także, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych umową, w tym zapłaty wszystkich rat leasingowych, finansujący przeniesie na korzystającego własność przedsiębiorstwa. Umowa będzie również zawierała postanowienie, że zgodnie z przepisami o podatku dochodowym, w trakcie trwania umowy leasingu, odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych wchodzących w skład przedsiębiorstwa, będzie dokonywał korzystający.

Biorąc pod uwagę przedstawione przepisy prawa, jak również stan faktyczny, stwierdzić należy, że opisany w zdarzeniu przyszłym leasing stanowić będzie dostawę w rozumieniu art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług. W związku z tym, iż przedmiotem tej dostawy będzie przedsiębiorstwo, zastosowanie znajdzie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.

W konsekwencji, czynność przekazania do korzystania na podstawie umowy leasingu przedsiębiorstwa nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *