Raport KPMG: Europejski rynek stadionów piłkarskich 2011

Polskie stadiony drogie, ale nie najdroższe
Mistrzostwa Europy w piłce nożnej odbędą się w Polsce na trzech zupełnie nowych obiektach (w Warszawie, Gdańsku i we Wrocławiu) oraz na jednym gruntownie zmodernizowanym (w Poznaniu). Na ich budowę zostaną przeznaczone środki łącznie w wysokości 875 milionów euro, co daje średnio 219 milionów euro na każdy stadion. Koszt budowy jednego miejsca na polskim stadionie na Euro 2012 szacuje się na 4 627 euro.
Wbrew obiegowym opiniom nasze stadiony wcale nie są najdroższe w Europie. W porównaniu do Ukrainy średni koszt budowy jednego miejsca na stadionie na Mistrzostwa Europy jest o 100 euro niższy. Co więcej, na Ukrainie tylko dwa stadiony powstają od podstaw – mówi Mirosław Proppe, Partner w firmie doradczej KPMG.
Za najdroższy, wybudowany w ostatnim czasie, obiekt piłkarski w całej Europie uznany jest angielski stadion Wembley, gdzie zbudowanie jednego miejsca przekroczyło koszt 10 tys. euro. Na tak wysoką kwotę jednostkową wpływ miały przede wszystkim wielkość stadionu (pojemność do 90 tys. osób) oraz jego wielofunkcyjność (możliwość rozgrywania meczów piłkarskich, rugby czy imprez lekkoatletycznych). W przypadku Stadionu Narodowego w Warszawie (pojemność do 56 995 osób) koszt ten szacuje się na 6,6 tys. euro. Koszt zbudowania jednego miejsca na tym stadionie jest więc również niższy od jednego miejsca na londyńskim Emirates Stadium (7,2 tys. euro). Raport KPMG uwzględnia także 16 obiektów, które mogą być potencjalnymi arenami w ramach Mistrzostw Świata w piłce nożnej w 2018 roku w Rosji.
Według naszych analiz koszt budowy bądź gruntownej modernizacji obiektu na MŚ w Rosji nie przekroczy średnio 200 milionów euro. Należy jednak pamiętać, że odsetek miejsc VIP na rosyjskich stadionach będzie spełniał minimalne wymagania FIFA. W Polsce, w czasie Euro 2012, na stadionie średnio 2,4% miejsc to miejsca VIP, a w Rosji w czasie MŚ 2018 – tylko 1,5% – zauważa Mirosław Proppe, Partner w firmie doradczej KPMG.
 
Potencjał ukryty w stadionach
Według danych UEFA w sezonie 2009/2010 największy dochód z dnia meczowego osiągały kluby z angielskiej Premier League (średnio 32,9 miliona euro na klub), hiszpańskiej Primiera Division (średnio 23,3 miliona euro na klub) oraz niemieckiej Bundesligi (średnio 19,8 miliona euro na klub). Najlepsze europejskie kluby piłkarskie uzyskiwały z każdego wydarzenia piłkarskiego średni dochód w wysokości 2,1 miliona euro. Dla porównania przeciętny klub z polskiej Ekstraklasy uzyskał w sezonie 2009/2010 dochód z dnia meczowego w wysokości 0,4 miliona euro. 
 
KPMG
 

Dodaj komentarz