– Rola, miejsce i odpowiedzialność organów podatkowych w Polsce jest już odpowiednio zdefiniowana. Urzędy skarbowe mają inne ważne funkcje do wypełniania. Mogą być dobrym uzupełnieniem istniejącej już i działającej bazy miejsc, gdzie można rejestrować działalność gospodarczą, ale oddanie spraw związanych z rejestracją działalności w ich wyłączną gestię nie jest dobrym pomysłem – tłumaczy Jacek Czech, Z-ca Sekretarza Generalnego Krajowej Izby Gospodarczej.
2011 rokiem zmian
W lipcu rozpocznie prace Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej – CEIDG. Uruchomienie tego systemu pozwoli na wprowadzenie i powszechne wdrożenie systemu usług elektronicznej administracji, stanie się również faktycznym ułatwieniem w prowadzeniu działalności gospodarczej. Dzięki temu założenie firmy będzie można przeprowadzić poprzez Internet. Według informacji Ministerstwa Gospodarki, po 1 lipca 2011 osoby, które nie zdecydują się na rejestracje firmy z wykorzystaniem platformy elektronicznej, nadal będą mogły zrobić to w urzędzie gminy. Warto dodać, że potencjalny przedsiębiorca może też skorzystać z usługi aktywnego pełnomocnika, który przeprowadzi cały proces za niego. Takie wsparcie zaoferują także izby gospodarcze.
Krajowa Izba Gospodarcza pozytywnie ocenia planowane zmiany jako krok w stronę faktycznego uproszczenia i przyspieszenia procesu rejestracji firmy w Polsce. – Mamy nadzieję, że rok 2011 będzie pod tym względem przełomowy i pozwoli to na zajęcie się kolejnymi, ważnymi i wciąż nie załatwionymi sprawami dla przedsiębiorców. Jedną z nich jest podpis elektroniczny, bez którego trudno mówić o e-gospodarce – mówi Jacek Czech.
KIG/red.