Zwolnienia dla mikropodmiotów w zakresie sprawozdawczości finansowej mogą dotyczyć między innymi wymogu sporządzania informacji dodatkowej do sprawozdania finansowego zgodnie z art. 43–45 Dyrektywy 78/660/EWG, pod warunkiem, że informacje wymagane na mocy art. 14 i art. 43 ust. 1 pkt 13 tej dyrektywy oraz art. 22 ust. 2 dyrektywy 77/91/EWG [], zostaną ujawnione w przypisie do bilansu.
Oznacza to, iż jednostka będzie i tak musiała ujawnić następujące informacje:
- Kwoty zaliczek i kredytów udzielonych członkom organów kierowniczych, zarządczych i nadzorczych, ze wskazaniem oprocentowania, głównych warunków oraz wszelkich spłaconych sum, a także zobowiązań zaciągniętych na ich rzecz tytułem gwarancji i poręczeń wszelkiego rodzaju, ze wskazaniem sumy dla każdej kategorii;
- Wszystkie zobowiązania z tytułu wszelkiego rodzaju gwarancji i poręczeń wraz z rozróżnieniem rodzajów gwarancji i poręczeń uznawanych przez prawo krajowe; szczególnego wykazania wymaga każde udzielone poręczenie o charakterze majątkowym.
Z kolei w świetle regulacji Drugiej Dyrektywy rady z dnia 13 grudnia 1976 r. w sprawie koordynacji gwarancji, jakie są wymagane w Państwach Członkowskich od spółek w rozumieniu art. 58 akapit drugi Traktatu, w celu uzyskania ich równoważności, dla ochrony interesów zarówno wspólników, jak i osób trzecich w zakresie tworzenia spółki akcyjnej, jak również utrzymania i zmian jej kapitału (77/91/EWG) w przypadku, gdy ustawodawstwo Państwa Członkowskiego pozwala spółce nabyć jej własne akcje, bądź przez nią samą, bądź przez osobę działającą we własnym imieniu, ale na rachunek spółki, to musi być ujawnione nawet w przypadku wprowadzenia zwolnienia ze sporządzania informacji dodatkowej, aby jako przypis Do bilansu ujawnione zostało::
- Podstawa nabycia akcji dokonanego podczas roku budżetowego;
- Liczbę i wartość nominalną lub, w razie braku wartości nominalnej, wartość księgową akcji nabytych i zbytych podczas roku budżetowego, jak również określenie części kapitału subskrybowanego, którą one reprezentują;
- W przypadku nabycia lub zbycia odpłatnego, równowartość tych akcji;
- Liczba i wartość nominalną lub, w razie braku wartości nominalnej, wartość księgową wszystkich akcji nabytych lub zatrzymanych, jak również część kapitału subskrybowanego, którą one reprezentują.
Opisane powyżej uproszczenia to wskazania wynikające z Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2012/6/UE z dnia 14 marca 2012 r. Nie zostały one jeszcze wdrożone do prawa krajowego.