Widget Menu

Aenean lacinia varius vulputate. Cras in tellus eros, vitae volutpat lectus. Suspendisse nec elit nec mi pretium ullamcorper.

Senat pozytywnie o ustawie o PIT

Senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych pozytywnie oceniła poprawki do uchwalonej w połowie maja przez Sejm ustawy o PIT, która obniża dolną stawkę PIT z 17% do 12%.

Pozytywną opinię senatorów uzyskała m.in. poprawka złożona przez senatora Kazimierza Kleinę (KO), która, według Biura Legislacyjnego Senatu, zmierza do przywrócenia rozliczenia samotnie wychowującego dziecko na zasadach obowiązujących w dniu 31 grudnia ubiegłego roku.

Poprawka ta nie uzyskała poparcia resortu finansów.

„Poprawka ta dalece wykracza poza preferencje wspólnego rozliczania się osób samotnych z dziećmi. Jest rozwiązaniem rozszerzającym dotychczasowy zakres tego rozwiązania” – powiedział podczas posiedzenia komisji wiceminister finansów Artur Soboń.

Według biura legislacyjnego jest to rozwiązanie, które nie tylko nie rozszerza stanu prawnego w stosunku do tego, który obowiązywał pod koniec ubiegłego roku ale wręcz go zawęża. Przepisy obowiązujące w ubiegłym roku dawały prawo, w przypadku opieki naprzemiennej, do rozliczenia się z dzieckiem obydwojgu rodzicom. Tymczasem poprawka senacka zakłada, że w przypadku braku porozumienia między rodzicami, uprawnionym do rozliczenia się jako osoba samotnie wychowująca będzie ta, u której dziecko ma miejsce stałego zamieszkania.

Senatorowie poparli też poprawkę zmierzającą do tego, aby podatnik mógł przekazywać nie 1 proc. a 1,5 proc. od swoich dochodów na organizacje pożytku publicznego.

Poprawki legislacyjne i redakcyjne

Poparcie senatorów komisji otrzymało też kilka poprawek o charakterze legislacyjnym i redakcyjnym.

Sejm 12 maja uchwalił nowelizację ustawy o PIT, która m.in. obniża dolną stawkę PIT z 17 do 12 proc. oraz daje przedsiębiorcom możliwość odliczenia części składki zdrowotnej od podstawy opodatkowania.

Ustawa zakłada, że od 1 lipca 2022 r. stawka podatku PIT spadnie z 17 proc. na 12 proc., czyli o 5 pkt proc. Kwota wolna pozostanie na poziomie 30 tys. zł, a próg podatkowy na poziomie 120 tys. zł. Jednocześnie wprowadzone zostanie odliczenie części składki zdrowotnej od podstawy opodatkowania dla niektórych przedsiębiorców.

Według rządu na zmianach zyska ponad 13 mln podatników, a po reformie w kieszeniach Polaków zostanie dodatkowe 15 mld zł.

Zgodnie z ustawą przedsiębiorcy na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej będą mogli pomniejszać podstawę opodatkowania o zapłacone składki zdrowotne do określonego limitu. W przypadku liniowców limit wyniesie 8,7 tys. zł (pomniejszenie dochodu). Dla ryczałtowców – 50 proc. zapłaconych składek zdrowotnych (pomniejszenie przychodu). Natomiast dla podatników na karcie – 19 proc. zapłaconej składki (pomniejszenie podatku). Rozwiązanie dotyczy w sumie 1,4 mln podatników.

Ustawa likwiduje także ulgę dla klasy średniej, choć osoby, dla których rozliczenie z tzw. ulgą dla klasy średniej okaże się bardziej opłacalne niż rozliczenie według nowego mechanizmu, otrzymają z urzędu skarbowego zwrot różnicy między podatkiem należnym a podatkiem wyliczonym z zastosowaniem tzw. ulgi dla klasy średniej.

Dochody z różnych źródeł

Nowe regulacje mają rozwiązać problem podatników mających kilka różnych źródeł dochodu równocześnie. Chodzi o osoby, które mają np. kilka umów o pracę albo łączą pracę z emeryturą. Po zmianach, od 1 stycznia 2023 r. będą one mogły upoważnić nawet trzech płatników  do zmniejszania zaliczek na PIT. W przypadku jednej umowy kwota zmniejszająca podatek wyniesie 300 zł miesięcznie, przy dwóch – po 150 zł, a przy trzech – po 100 zł.

Wprowadzone zostanie wspólne rozliczenie z dzieckiem w przypadku samotnych rodziców, którzy skorzystają z półtorakrotności kwoty wolnej, czyli 45 tys. zł. Samotni rodzice wychowujący dziecko z niepełnosprawnościami skorzystają z podwójnej kwoty wolnej, czyli 60 tys. zł. Wspólne rozliczenie zastąpi – wprowadzoną od 1 stycznia 2022 r. – ulgę w wysokości 1500 zł.

Wprowadzone zostaną też preferencje dla rodzin i dzieci. Zwiększy się kwota zarobków, jakie może osiągnąć dziecko bez utraty preferencji podatkowych przez rodziców. Kwota ta wzrośnie z 3089 zł do 16 061,28 zł w 2022 r. (12-krotność renty socjalnej). Renty rodzinne małoletnich dzieci nie będą doliczane do dochodów rodziców. Oznacza to, że dziecko będzie traktowane jako odrębny podatnik. Obok rodzica będzie korzystać z kwoty wolnej w wysokości 30 tys. zł.

Źródło: PAP

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o podatkach, zapisz się na webinar

ADN Podatki oferuje rozwiązania prawno-podatkowe, które sprawdzają się w praktyce i pomagają efektywniej prowadzić biznes.
Zapraszamy! ✆ 517 263 211 biuro@adnpodatki.pl www.adnpodatki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *