Składki zdrowotna za cały rok i zysk na podatku

Pod koniec 2021 roku przedsiębiorcy mogli zapłacić wszystkie składki zdrowotne i odliczyć je od podatku. Dzięki temu mogli obniżyć wysokość należnego podatku dochodowego i uciec przed konsekwencjami Polskiego Ładu. 

Jest pierwsza korzystna interpretacja w sprawie składek ZUS zapłaconych z góry za cały 2022 r.

– Wszyscy pamiętamy dezorientację, jaka towarzyszyła nam w ostatnich dniach grudnia 2021 r., kiedy to, każdy przedsiębiorca chciał zapłacić jak najwyższą kwotę ZUS (nawet na poczet całego 2022 r.), by móc odliczyć ją od podatku. Wtedy brak było jakichkolwiek wytycznych w sprawie – zwraca uwagę Edyta Zaniewicz, właścicielka biura rachunkowego, autorka w Tax Alert.

– Moim zdaniem nie ma przeszkód, by zadeklarować i opłacić składki na zapas. Co więcej, już dziś tak postępują osoby, które wyjeżdżają z kraju na kilka miesięcy i nie chcą wypaść z ubezpieczeń, np. w grudniu jadą na narty i jeszcze przed wyjazdem opłacają składki za styczeń i luty przyszłego roku – mówił wtedy serwisowi Prawo.pl Przemysław Hinc, doradca podatkowy i członek zarządu w kancelarii PJH Doradztwo Gospodarcze. Część ekspertów miała jednak wątpliwości do takiego działania.

Rozliczenie składek zapłaconych w 2021 roku

Z wnioskiem o interpretację zwrócił się przedsiębiorca, który rozlicza się w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. W grudniu 2021 roku dokonał on zapłaty do ZUS, która miała pokryć całość składek społecznych (emerytalną, rentową i wypadkową) oraz składek zdrowotnych za okres pierwszych 10 miesięcy w 2022 roku.

Przedsiębiorca wystąpił z dwoma pytaniami dotyczącymi tego, czy ma prawo odliczyć w 2021 r. zapłacone z końcem grudnia składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

Stanowisko organu podatkowego jest korzystne dla podatnika. Dyrektor KIS potwierdził jednoznacznie: przedsiębiorca ma prawo odliczyć zarówno przedpłacone składki na ubezpieczenia społeczne, jak i składki na ubezpieczenia zdrowotne. 

Konieczna korekta PIT

– Jeżeli zatem przedsiębiorca podjął ryzyko zapłacenia składek ZUS za cały 2022 rok, z góry w grudniu 2021 roku, to przysługuje mu prawo korekty złożonego zeznania rocznego za 2021 r. i zwrot nadpłaconego podatku dochodowego – zauważa Edyta Zaniewicz.

Nasza rozmówczyni zwraca jednak uwagę, że korektę zeznania należy złożyć dopiero w momencie, kiedy przedsiębiorca będzie wiedział, w jakiej części zapłacone w 2021 r. składki zostały zaliczone na poczet Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, a w jakiej na poczet Funduszu Ubezpieczeń Zdrowotnych. Jednak w wielu przypadkach będzie to wiadome dopiero pod koniec bieżącego roku. Więcej na ten temat piszemy w Legal Alert.

Ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorcy

Patrycja Kubiesa, doradca podatkowy w kancelarii KiB, autorka w Legal Alert, tłumaczy, że zgodnie z art. 27b ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2021 r., podatek dochodowy ulegał obniżeniu o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne opłaconej w roku podatkowym bezpośrednio przez podatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Ustawa wskazywała także, że wysokość wydatków ustalało się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie. Tym samym prowadzi to do wniosku, że w zeznaniu rocznym za 2021 r. składki zdrowotne zapłacone w tym roku podlegały odliczeniu od podatku.

Źródło: Prawo.pl

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o podatkach, zapisz się na webinar

ADN Podatki oferuje rozwiązania prawno-podatkowe, które sprawdzają się w praktyce i pomagają efektywniej prowadzić biznes.
Zapraszamy! ✆ 517 263 211 biuro@adnpodatki.pl www.adnpodatki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *