Taki tryb oferowania akcji zwany ofertą prywatna akcji polega na złożenia oferty objęcia akcji oznaczonym adresatom, nie więcej jednak niż 99 podmiotom – przekroczenie tego kręgu adresatów oferty wiąże się z koniecznością przygotowania prospektu emisyjnego, którego koszty mogą być nieadekwatne do rozmiarów planowanej inwestycji przez emitenta notowanego w alternatywnym systemie obrotu.
Poniżej przedstawione zostały wybrane problemy związane z przeprowadzeniem oferty prywatnej spółki, której akcje są już wprowadzone do alternatywnego systemu obrotu.
Autoryzowany Doradca
W celu przeprowadzenia emisji oraz ubiegać się o wprowadzenia akcji do obrotu w alternatywnym systemie obrotu musi mieć podpisaną umowę z Autoryzowanym Doradcą. Dotyczy to zarówno oferty pierwotnej jak i oferty wtórnej tzn. nawet jeśli Spółka jest już notowana na rynku NewConnect i zamierza wprowadzić do obrotu kolejną sesję akcji wymagane jest zaangażowanie Autoryzowanego Doradcy. Autoryzowany Doradca bada czy Dokument Informacyjny został przygotowany zgodnie z wymogami. Regulamin NewConnect wymaga, aby umowa emitenta z Autoryzowanym Doradcą zawarta była na okres przynajmniej jednego rok, od dnia pierwszego notowania instrumentów finansowych danego emitenta. Oznacz to że, umowy z autoryzowanym doradcą przez spółkę notowaną już ponad rok na rynku może zostać zawarta na dowolny okres, również na okres przeprowadzenia emisji oraz wprowadzenia akcji do obrotu.
Teaser i marketing oferty
Prywatne oferowania papierów wartościowych oznacza, że propozycja nabycia musi byś skierowana jak napisano do najwyżej 99 oznaczonych inwestorów. Proponowanie nabycia należy jednak odróżnić od prowadzenia akcji promocyjnej, rozpowszechniania materiałów informacyjnych dotyczących spółki lub emisji. Oznacza to że Spółka może rozpowszechniać w prasie i Internecie lub za pomocą poczty elektronicznej informacje o planach inwestycyjnych czy wynikach finansowych oraz prognozach. Sensytywne natomiast informacje są to te, które pozwalając odbiorcy określić cenę obejmowanych akcji (wprost lub pośrednio np. wielkość środków, które spółka zamierza pozyskać z emisji oraz wysokość podwyższenia kapitału zakładowego) [tak. T. Sójka w M. Mataczyński, A. Skoczylas, T. Sójka, A. Wacławik Wejman, R. Zawłocki, Ustawa o ofercie publicznej i warunkach wprowadzenia instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych. Komentarz Warszawa 2010 str. 85]. W związku z tym stwierdzić należy, że w ramach oferty prywatnej możliwe jest informowanie więcej niż potencjalnych 100 inwestorów jednak oferta objecie skierowana musi zostać do wybranych spośród nich 99 podmiotów.
Umowa objęcia akcji
Umowa objęcia akcji powinna zawierać przynajmniej następujące trzy elementy (tak A.Opalski w red S.Sołtysiński (et. all) : Prawo Spółek kapitałowych tom 17B. Warszawa 2010 str. 686)
zobowiązanie subskrybenta do wniesienia wkładu w oznaczonym terminie
zobowiązanie spółki do przyznania oznaczonych akcji na warunkach wynikających z uchwały
zgodę subskrybenta na brzmienie statutu jeżeli subskrybent nie jest akcjonariuszem spółki.
Zawarcie umowy objęcie możliwe jest na dwa sposoby: albo poprzez złożenie oświadczenia i przyjęcie oferty albo poprzez zawarcie umowy (rozumianej jako dwustronna czynność prawna). Łączenie tych trybów powinno być dokonywane ostrożnia, aby uniknąć sytuacji, w której występują trudności w ustaleniu czy wiążąca jest treść umowy czy oświadczenie inwestora o przyjęciu oferty. W tym celu oferta objęcia akcji powinna zastrzegać, że do przyjęcia oferty objęcia akcji niezbędne jest zawarcie umowy objęcia akcji.
Umowa o zachowaniu poufności
Nie ma przeszkód, aby oferta prywatna została skierowana do dotychczasowych akcjonariuszy, niezależnie od ilości akcji, które przysługiwałyby akcjonariuszowi w wyniku wykonania prawa poboru. W takiej jednak sytuacji należy pamiętać, że informacje w szczególności dotyczące planów inwestycyjnych spółki przekazywane jednym akcjonariuszom mogą naruszać przepisy o przekazywania informacji przez spółkę poza walnym zgromadzeniem (art. 428 k.s.h). Ponieważ informacja w takim przypadku nie jest udzielana na żądanie akcjonariusza, może powstawać wątpliwość co do tego czy zarząd bez naruszenia zasady równości akcjonariuszy w ogóle może wybiórczo informować akcjonariuszy o planowanych przedsięwzięciach. W celu uniknięcia powyższych wątpliwości celowe wydaje się zawarcie z akcjonariuszami umowy o poufności z akcjonariuszami, do których spółka adresuje materiały dotyczące emisji lub przynajmniej klauzuli poufności przekazywanych materiałów.
Raportowanie
W trakcie oferty prywatnej. poza komunikatem o ustaleniu ceny emisyjnej przepisy regulaminu Alternatywnego Systemu Obrotu nakładają na akcjonariuszy obowiązki informacyjne związane z zakończeniem subskrypcji w ramach oferty prywatnej. Chodzi tu o :
ogłoszenie komunikatu o zakończeniu subskrypcji, który zgodnie z § 6 ust 2 załącznika nr 3 do regulaminu ASO powinien być ogłoszony w terminie dwóch tygodni od zakończenia subskrypcji (zawarcia umów o objęcie akcji) oraz
złożenie do organizatora ASO Raportu z Oferty Prywatnej (ROP), który emitent składa do GPW wraz z wnioskiem o wprowadzenie akcji do obrotu na ASO. (tak pkt 21 – 23 załącznika nr 5 do regulaminu ASO). W kontekście powyższych obowiązków adresatów oferty warto zwrócić uwagę, że ROP powinien wskazywać m.in. na informowania o sposobie identyfikacji potencjalnych adresatów oferty oraz zasad wyboru podmiotów, do których skierowano propozycję nabycia akcji, a także opis sposobu ich informowania o ofercie oraz o treści oferty.