Sprawozdawczość w układzie zadaniowym

Kluczowym ważna jest obiektywna, rzetelna i wiarygodna informacja z zakresu działalności i bieżącej sytuacji sektora finansów publicznych. Jednostki sektora finansów publicznych mają obowiązek dostarczania rzetelnej informacji na temat ich sytuacji finansowej. W pierwszym półroczu 2012 roku zapoczątkowany został nowy obowiązek sprawozdawczy związany z wdrażaniem budżetu zadaniowego na podstawie rozporządzenia cytowanego poniżej.
Omawiany przepis reguluje terminy i sposoby sporządzania sprawozdań z wykonania planów finansowych w układzie zadaniowym dla następujących podmiotów:

1) państwowych jednostek budżetowych;
2) państwowych funduszy celowych;
3) agencji wykonawczych;
4) instytucji gospodarki budżetowej;
5) państwowych osób prawnych, o których mowa w art. 9 pkt. 14 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych.

Wymienione powyżej jednostki mają obowiązek przekazywania następujących formularzy sprawozdawczych:

  • Rb-BZ1 – półroczne/roczne sprawozdanie z wykonania wydatków budżetu państwa oraz budżetu środków europejskich w układzie zadaniowym;
  • Rb-BZ2 – półroczne/roczne sprawozdanie z wykonania planu finansowego państwowego funduszu celowego/agencji wykonawczej/instytucji gospodarki budżetowej/państwowej osoby prawnej w układzie zadaniowym;

Sprawozdanie Rb-BZ1 jest sprawozdaniem informującym o wydatkach budżetowych podzielonych tematycznie na zasadzie dekompozycji: funkcja – zadanie – podzadanie – działanie, według standardowego katalogu. Dla każdej pozycji sprawozdania należy przedstawić trzy grupy informacji. Pierwszą grupą jest plan finansowy (wraz z ewentualnymi korektami) na bieżący okres w zakresie wydatków w podziale na budżet państwa oraz budżet środków europejskich. Należy również zauważyć podział wydatków na wydatki majątkowe i pozostałe. Drugą grupą są informacje dotyczące faktycznego wykonania poszczególnych działań w bieżącym okresie w układzie identycznym jak w przypadku planu finansowego. Należy również zauważyć obowiązek przedstawienia informacji o zaciągniętych z tytułu danego działania zobowiązaniach oraz tzw. niewygasających. Trzecią grupą są informacje o wykonaniu tzw. miernika wytyczonego w katalogu dla każdego działania.

Natomiast sprawozdanie Rb-BZ2 jest sprawozdaniem uproszczonym w stosunku do poprzedniego (bez podziału na dysponenta i rodzaj wydatków). Dotyczy wyłącznie całościowych kwot planu i wykonania planu oraz realizacji miernika dla każdego działania.
Podstawa prawna:

Ustawa z 27 sierpnia 2009r. o finansach publicznych
Ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 2011 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej w układzie zadaniowym

zobacz również:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *