Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów skradzionych opodatkowana stawką 0%

W tej sprawie podatnik dokonał wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów do kontrahenta we Francji za pośrednictwem przewoźnika. Towar został odebrany na miejscu dostawy przez nieznane osoby bezprawnie posługujące się dokumentami finansowymi firmy legalnie działającej i zarejestrowanej we Francji. W konsekwencji okazało się, że firma dostawcy padła ofiarą zorganizowanego przestępstwa mającego na celu kradzież towarów. Sprawcy przestępstwa nie zostali wykryci, a śledztwo zostało umorzone.

Wątpliwości podatnika dotyczyły sposobu wykazania tej transakcji zgodnie z ustawą o VAT i w związku z tym wystąpił o udzielenie interpretacji indywidualnej. We wniosku przedstawił swoje stanowisko, zgodnie z którym zaistniałe zdarzenie nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT oraz nie powinno zostać wykazane w deklaracji VAT-7 oraz VAT-UE z uwagi na fakt, iż nie miała miejsca wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów, a do faktycznej sprzedaży nie doszło. W dalszym toku postępowania podnosił, iż z zasady neutralności podatkowej wynika, że kradzieży nie można uznać za dostawę towarów, a w konsekwencji czynność opodatkowaną podatkiem VAT.

W ocenie organów podatkowych kradzież towarów, która wystąpiła w sprawie, pod względem podatkowym stanowi wewnątrzwspólnotową dostawę towarów i dlatego też podlega opodatkowaniu. Co więcej, z uwagi na niespełnienie warunków umożliwiających zastosowanie stawki 0% (posiadanie dokumentów potwierdzających dostarczenie ich do nabywcy), podlega opodatkowaniu stawką 22%.

W wyniku rozbieżności stanowiska podatnika i organów podatkowych, rozstrzygnięcie zostało poddane kontroli sądu. W rezultacie  skład orzekający uznał, iż w zaistniałej sytuacji miała miejsce wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów i nie ma wpływu na tą kwalifikację fakt, iż towar został odebrany przez osoby, które bezprawnie posługiwały się dokumentami zidentyfikowanego dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych unijnego podatnika podatku od towarów i usług, oraz nie doszło do zapłaty za towar stanowiący przedmiot dostawy. Sąd jednocześnie, w odpowiedzi na stanowisko podatnika, że kradzież nie oznacza przejścia prawa własności, stwierdził, że czynności opodatkowane na gruncie systemu podatku VAT oderwane są od regulacji prawa cywilnego, co w konsekwencji prowadzi do wniosku, że czynność nieważna na gruncie prawa cywilnego może być uznana za wykonaną skutecznie na gruncie ustawy o VAT.

W kwestii stawki podatku mającej zastosowanie w tej sytuacji sąd uznał, że stanowisko organów jest nieprawidłowe, gdyż pomija możliwość zastosowania stawki 0%. W tym przypadku zamiast dokumentów potwierdzających dostarczenie ich do nabywcy, wystarczające są protokoły policyjne, z których wynika, że towar został skradziony poza terytorium kraju. Spełnienie pozostałych warunków z art. 42 ustawy o VAT zdaniem sądu oznacza, że zaistniałe zdarzenie podatnik powinien rozpoznać jako wewnątrzwspólnotową dostawę towarów opodatkowaną stawką 0%.

Dodaj komentarz