Przy zwykłym trybie art. 7 Ustawy zobowiązuje Marszałka Sejmu do zarządzenia wyborów 7 – 6 miesięcy przed upływem kadencji. To oznacza, że na czynności wyborcze komitety miałyby co najmniej trzy miesiące od daty ogłoszenia wyborów. Gdyby obecna kadencja nie była skrócona wybory musiałyby zostać ogłoszone najpóźniej 23.06 a pierwsza tura mogłaby się odbyć w jednym z trzech terminów: 19.09, 26.09 lub 3.10. A więc nawet przy pierwszym z tych terminów na czynności wyborcze pozostałyby prawie trzy miesiące.
W wypadku skróconej kadencji zarówno art. 128 Konstytucji jak i art. 7 Ustawy zobowiązują Marszałka Sejmu do zarządzenia wyborów w ciągu 14 dni „po opróżnieniu urzędu, wyznaczając datę wyborów na dzień wolny od pracy przypadający w ciągu 60 dni od dnia zarządzenia wyborów”. Jednocześnie zgodnie z art. 40c Ustawy komitety wyborcze muszą zawiadomić Państwową Komisję Wyborczą o ich utworzeniu – zawiadomienie to musi zawierać m.in. nazwisko kandydata i 1000 podpisów popierających go obywateli i „może być dokonane najpóźniej w 55 dniu przed dniem wyborów”.
Oznacza to, że zgodnie z Ustawą o Wyborze Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej istnieją obecnie dwa możliwe terminy przeprowadzenia pierwszej tury wyborów: 13 lub 20 czerwca 2010.
Gdyby wybory miały się odbyć 13 czerwca pierwszy termin ich ogłoszenia przypada na dzień 14 kwietnia a ostatni możliwy na poniedziałek 19 kwietnia, ale wówczas komitety musiałyby tego samego dnia zebrać 1000 podpisów i dokonać zawiadomienia w PKW. W razie zarządzenia pierwszej tury wyborów na 13 czerwca ewentualna druga tura wyborów musiałaby się odbyć w dniu 27 czerwca.
Ogłoszenie wyborów w terminie późniejszym pozwalałoby na przeprowadzenie pierwszej tury wyborów jedynie w dniu 20 czerwca. Wówczas ewentualna druga tura wyborów musiałaby się odbyć w dniu 4 lipca.