Powołując się na wspomniany wyrok, producenci energii elektrycznej wystąpili o zwrot zapłaconej akcyzy. W odpowiedzi organy podatkowe twierdziły, że producenci nie mogą występować o jej zwrot, albowiem nie ponieśli ekonomicznego ciężaru zapłaty podatku, którym to zostali obciążeni końcowi odbiorcy energii (konsumenci). Tego stanowiska nie podzielił NSA w uchwale z 13 lipca 2009 r. (sygn. FPS 4/09) uznając, że przepisy ordynacji podatkowej nie stoją na przeszkodzie zwrotowi nadpłaty w podatku akcyzowym, nawet jeśli ciężar podatku poniósł nabywca opodatkowanego towaru.
Powyższy problem był również przedmiotem rozstrzygnięcia Trybunału Konstytucyjnego, który postanowieniem z dnia 29 listopada 2010 r. (sygn. P 45/10) umorzył postępowanie ze względu na niedopuszczalność wydania orzeczenia. Wydawało się, że po orzeczeniu TK, zbliżamy się do finałowego a zarazem pozytywnego rozstrzygnięcia.
Tymczasem w dniu 3 lutego 2011 r., inny skład sędziowski NSA zakwestionowali lipcową uchwałę i wystąpił z ponownym pytaniem (takim jakie było przedmiotem lipcowej uchwały) do całej Izby Gospodarczej NSA. Mianowicie zostało zadane pytanie czy w rozumieniu art. 72 par. 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej jest nadpłatą kwota akcyzy uiszczona z tytułu sprzedaży energii elektrycznej w sytuacji, w której ten, kto ją uiścił, nie poniósł z tego tytułu uszczerbku majątkowego.
Oczekując na wydanie uchwały całej Izby Gospodarczej NSA, pozostaje mieć nadzieję, że tym razem będzie to definitywne i zarazem pozytywne dla producentów energii elektrycznej rozstrzygnięcie, które potwierdzi ich prawo do zwrotu nadpłaconej akcyzy.