Umowa dożywocia a PCC

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt e ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2010 r., Nr 101, poz. 649 ze zm.) umowa dożywocia podlega opodatkowaniu PCC. Obowiązek podatkowy w tym wypadku powstaje z chwilą dokonania przedmiotowej czynności cywilnoprawnej. Tym samym obowiązek podatkowy powstanie z chwilą zawarcia umowy dożywocia. Podmiotem zobowiązanym do zapłaty podatku jest w tym wypadku nabywca nieruchomości. Ustawodawca przyjął w tym przypadku stawkę podatku – 2% (w sytuacji, gdy zawarcie umowy dożywocia skutkuje przeniesieniem własności nieruchomości).
Należy wskazać również, że ustawodawca przewidział zwolnienie z PCC w wypadku umowy dożywocia, jeżeli nabyte, wyniku umowy dożywocia, grunty stanowią gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym. Podobnie, w wypadku, gdy takie grunty utworzą gospodarstwo rolne lub wejdą w skład gospodarstwa rolnego, należącego do nabywcy. Istotnym jest, że przedmiotowe zwolnienie nie dotyczy budynków mieszkalnych lub ich części, które znajdują się na obszarze miast.
Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 ze zm.)
Adrian Bogusławski – redaktor portalu TaxFin.pl, absolwent Wydziału Prawa i Administracji, kierunek: prawo oraz studiów podyplomowych z prawa podatkowego. Certyfikowany trener biznesu. Współpracował z najlepszą firmą szkoleniową w kraju (wg. rankingu "Book of Lists 2013”) m.in. przy projektach realizowanych dla Ministerstwa Finansów i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Obecnie pracuje w tym podmiocie, przy projektach realizowanych dla jednostki Ministerstwa Edukacji Narodowej. Ponadto współpracuje z jedną z kancelarii prawnych w zakresie obsługi podmiotów gospodarczych, ze szczególnych uwzględnieniem spółek kapitałowych. Autor wielu publikacji z zakresu prawa podatkowego, w szczególności z zakresu podatku VAT.    

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *