Zasady składania skargi na czynności komornika

Należy w tym miejscu zaznaczyć, ze z naruszeniem praw bądź z ich zagrożeniem, możemy mieć do czynienia nie tylko poprzez określone działania komornika, ale również w wypadku braku określonych działań, czyli w przypadku zaniechania.
Podmiot uprawniony wnosi skargę, do sądu rejonowego przy którym działa komornik. Sama skarga powinna być sporządzona zgodnie z wymaganiami dotyczącymi pisma procesowego. Przedmiotowa skarga powinna określać przede wszystkim czynność zaskarżoną, lub wskazywać jakiej czynności komornik nie dokonał, przez co naraził się na zarzut zaniechania. Ponadto do skargi należy dołączyć wniosek, w którym podmiot wnoszący skargę określi o co wnosi. Mianowicie, może wnosić w tym wypadku o uchylenie lub zmianę czynności albo o podjęcie określonej czynności. Wniosek powinien zawierać również uzasadnienie.

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 2014 r., poz. 101 ze zm.)
 
Adrian Bogusławski – redaktor portalu TaxFin.pl, absolwent Wydziału Prawa i Administracji, kierunek: prawo oraz studiów podyplomowych z prawa podatkowego. Certyfikowany trener biznesu. Współpracował z najlepszą firmą szkoleniową w kraju (wg. rankingu "Book of Lists 2013”) m.in. przy projektach realizowanych dla Ministerstwa Finansów i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Obecnie pracuje w tym podmiocie, przy projektach realizowanych dla jednostki Ministerstwa Edukacji Narodowej. Ponadto współpracuje z jedną z kancelarii prawnych w zakresie obsługi podmiotów gospodarczych, ze szczególnych uwzględnieniem spółek kapitałowych. Autor wielu publikacji z zakresu prawa podatkowego, w szczególności z zakresu podatku VAT.    

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *