Unia wprowadzi kluczowy podatek

Polska ustępuje w sprawie minimalnego podatku od firm — donosi „Financial Times”. Wcześniej nasz kraj torpedował pracę nad tymi przepisami, ale w ostatnich dniach doszło w tej sprawie do przełomu.

Jak poinformował francuski minister finansów Bruno Le Maire, osiągnięcie porozumienia w tej sprawie jest coraz bardziej prawdopodobne i powinno do niego dojść w ciągu miesiąca. Cytowany przez „Financial Times” polityk podkreślił, że stanowiska Polski i pozostałych krajów znacząco się zbliżyły.

Przypomnijmy, że polski rząd na posiedzeniu ECOFIN w połowie kwietnia torpedował prace nad minimalnym podatkiem od firm w Unii Europejskiej. Jak mówił wówczas wiceminister finansów Artur Soboń, zmiana dotycząca opodatkowania największych firm opiera się na dwóch filarach.

Jak przypomniał w trakcie obrad komisji dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej w Ministerstwie Finansów Patryk Łoszewski, celem rządu jest opodatkowanie gigantów cyfrowych i temu jest podporządkowana cała strategia. Dodał, że podczas negocjacji na poziomie OECD padła zapowiedź połączenia kwestii opodatkowania gigantów cyfrowych z opodatkowaniem mniejszych firm.

Nieoficjalnie „FT” pisze, że opór Polski był związany z brakiem akceptacji KPO przez Komisję Europejską. Teraz, gdy KE już prawdopodobnie zatwierdzi polski plan, to i opór wobec pomysłu UE jest w Warszawie mniejszy.

Źródło: Business Insider Polska

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o prawach członka zarządu zapisz się na szkolenie

ADN Podatki oferuje rozwiązania prawno-podatkowe, które sprawdzają się w praktyce i pomagają efektywniej prowadzić biznes.
Zapraszamy! ✆ 517 263 211 biuro@adnpodatki.pl www.adnpodatki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *