Zamiana akcji z podatkiem

Na mocy art. 1 ust. 1 pkt a ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (zwanej dalej ustawą o PCC) opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają  umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych. Z uwagi na to, iż akcje są instrumentem finansowym reprezentującym udział jego właściciela w kapitale spółki akcyjnej, należy uznać, iż akcje inkorporują prawo majątkowe. Tym samym zamiana akcji powinna być postrzegana jako zamiana praw majątkowych.

Zgodnie art. 3 ust. ust. 1 pkt 1 ustawy o PCC obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej. Obowiązek podatkowy przy umowie zamiany ciąży zaś na stronach czynności (art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy o PCC). W analizowanym przypadku na stronach, które dokonają zamiany własnych akcji. Z kolei podstawę opodatkowania przy umowie zamiany stanowi wartość rynkowa prawa majątkowego, od którego przypada wyższy podatek (art. 6 ust. 2 pkt b ustawy o PCC). W związku z powyższym strony czynności będą zobowiązane solidarnie do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych w kwocie 1% wartości akcji, na które przypada większy podatek (art. 7 ust. 1 pkt. 2 lit. b) ustawy o PCC).

W tym miejscu warto dodać, iż zamiana akcji nie stanowi zmiany umowy spółki, o której mowa w art. 1 ust. 1 pkt 2 w zw z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) ustawy. Zgodnie bowiem z przywołanymi przepisami, opodatkowaniu PCC podlegają m.in. innymi zmiany umów spółek. Trzeba jednak podkreślić, iż zmiany umów wymienionych w art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy podlegają opodatkowaniu, pod warunkiem, że powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Natomiast w myśl art. 1 ust. 3 pkt 2 analizowanej ustawy, w przypadku umowy spółki za zmianę umowy uważa się – przy spółce kapitałowej – podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty. Z kolei w analizowanym przypadku nie dojdzie do podwyższenie kapitału zakładowego spółki. Jedynie osoby będące akcjonariuszami dokonają zamiany akcji.

Dodaj komentarz