Konieczność nowelizacji standardu wynikła ze zmiany art. 34 ust. 5 ustawy o rachunkowości dot. zasad tworzenia odpisów aktualizujących wartość rzeczowych składników aktywów obrotowych w związku z utratą ich wartości oraz art. 35 ust. 4 w połączeniu z art. 3 ust. 1 pkt 32 c – dot. wyceny inwestycji w nieruchomości oraz w wartości niematerialne i prawne w związku z aktualizacją wartości tych.
W związku z tym pojawiała się konieczność dostosowania przykładów zastosowania odpisów z tytułu utraty wartości.
W przykładach, które zostały zmienione 6.2, 6.6, 6.7. dotychczas ujęcie odpisu następowało poprzez koszty finansowe, koszty działalności podstawowej operacyjnej, co nie jest zgodne z brzmieniem ustawy o rachunkowości od 1 stycznia 2009r.
W odniesieniu do nieruchomości inwestycyjnych zgodnie z aktualnym brzmieniem ustawy o rachunkowości odpisy aktualizacyjne odnoszone są w pozostałe koszty operacyjne a ich odwracanie w pozostałe przychody operacyjne – art. 3 ust 1 pkt 32 uor. Zmiana w przykładzie 6.2 KSR 4
Podobnie w przykładzie 6.6 gdzie miedzy innymi mowa o odpisach dotyczących zapasów produktów – tu kompletów pełnowartościowych wyrobów stolarki tapicerowanej tkaninami. Zamiast obciążenia kosztów sprzedanej produkcji powinno zgodnie z art. 34 ust 5 uor nastąpić obciążenie pozostałych kosztów operacyjnych.
Z kolei w przykładzie 6.7 zamiast obciążenia koszty działalności handlowej powinno zgodnie z obecnym brzmieniem art. 34 ust 5 uor nastąpić też obciążenie pozostałych kosztów operacyjnych. Przykład ten, przypomnijmy dotyczył wyceny bilansowej towarów przedsiębiorstwie handlowym, z którymi wiązało się zwiększenie odpisu aktualizującego.
Podjęta uchwała Nr 2/12 w sprawie przyjęcia znowelizowanego KSR Nr 4 „Utrata wartości aktywów”. na dzień 27 marca nie została jeszcze opublikowany w Dzienniku Urzędowym Ministerstwa Finansów.