Konieczność wprowadzenia administratora hipoteki powstała w związku z umożliwieniem (co także jest nowością) aby hipoteka zabezpieczała wierzytelności przysługujące różnym podmiotom. Na gruncie poprzednio obowiązującej regulacji istniała niepisana zasada, że jedna hipoteka może zabezpieczać tylko jedną wierzytelność. Obecnie ustawodawca, wychodząc naprzeciw potrzebom praktyki dopuszcza nie tylko ustanowienie jednej hipoteki, która zabezpiecza wiele wierzytelności, ale umożliwia także ustanowienie jednej hipoteki na zabezpieczenie kilku wierzytelności przysługujących różnym podmiotom. Warunkiem dopuszczalności takiego zabezpieczenia jest jednak aby wierzytelności te służyły sfinansowaniu tego samego przedsięwzięcia. Zadaniem powyższego ograniczenia było uniemożliwienie dowolnego łączenia wierzytelności. Ustawodawca przyjął bowiem, iż uzasadnieniem dla takiej wspólnej hipoteki mogą być jedynie interesy wynikające ze wspólnego działania.
Wierzyciele, którym przysługują wierzytelności podlegające zabezpieczeniu powołują administratora hipoteki, którym może być jeden z wierzycieli albo osoba trzecia. Rola administratora hipoteki oparta jest na konstrukcji powiernictwa. Z administratorem takim pozostali wierzyciele (lub wszyscy wierzyciele gdy administratorem ma być osoba trzecia) zawierają umowę, która pod rygorem nieważności powinna być zawarta na piśmie (przy czym należałoby raczej wykluczyć, że umowa ta musi być zaopatrzona w notarialnie poświadczone podpisy ponieważ to nie jest de facto dokument na podstawie którego dokonywany jest wpis w KW). Umowa z administratorem powinna określać zakres kompetencji administratora do działania na rzecz pozostałych wierzycieli, a także powinna określać zakres zabezpieczenia poszczególnych wierzytelności oraz przedsięwzięcie, którego sfinansowaniu służą.
Po dokonanym wpisie hipoteki oraz administratora hipoteki istnieje możliwość jego zmiany oraz powołania nowego, w przypadku wygaśnięcia zawartej z nim umowy. Powyższe dokonanie musi być jednak na zgodny wniosek wszystkich wierzycieli. Brak zgody, co do powołania nowego administratora, lub do zmiany istniejącego administratora upoważnia każdego z wierzycieli do żądania podziału hipoteki. Do takiego podziału zastosowanie będą miały przepisy o zniesieniu współwłasności (postępowanie nieprocesowe). W miejsce dotychczasowej jednej hipoteki zabezpieczającej kilka wierzytelności powstanie kilka hipotek zabezpieczających każdą wierzytelność oddzielnie.
W przypadku hipoteki zabezpieczającej kilka wierzytelności różnych wierzycieli w księdze wieczystej jako wierzyciela hipotecznego wpisuje się tylko administratora hipoteki. Konsekwencją konstrukcji przyjętej przez ustawodawcę jest okoliczność, iż hipoteka, pomimo iż materialnie przysługuje wszystkim wierzycielom, formalnie jest ustanowiona tylko na rzecz administratora. Powoduje to m.in., że uprawnionym do złożenia powództwa przeciwko właścicielowi obciążonej nieruchomości będzie administrator, a nie wierzyciele.