We wniosku o wydanie interpretacji podatnik wskazał, że realizuje czynności opodatkowane VAT, jak i takie, które pozostają poza zakresem regulacji przepisów u.p.t.u.1 Zapytał, w jakim zakresie przysługuje mu prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z zakupami, które są wykorzystywane zarówno do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niepodlegających VAT.
W wydanej interpretacji indywidualnej Minister Finansów uznał, że podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego w pełnej wysokości w stosunku do wydatków związanych wyłącznie z czynnościami opodatkowanymi, zaś odnośnie wydatków związanych ze sprzedażą podlegającą opodatkowaniu (opodatkowaną i zwolnioną) oraz niepodlegającą opodatkowaniu podatnik ma prawo do częściowego odliczenia przy zastosowaniu proporcji odliczenia, o której mowa w art. 90 ust. 2 i 3 u.p.t.u.
WSA w Białymstoku uchylił zaskarżoną przez podatnika interpretację indywidualną. W ocenie Sądu, czynności niepodlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług nie mogą wpłynąć na zakres prawa do odliczenia podatku naliczonego przy zastosowaniu proporcji, o której mowa w art. 90 ust. 3 u.p.t.u. W konsekwencji, w przypadku podatku naliczonego wynikającego z wydatków związanych tylko z czynnościami opodatkowanymi oraz z czynnościami niepodlegającymi podatkowi (których nie da się jednoznacznie przypisać do jednej z tych kategorii czynności), podatnik nie stosuje odliczenia częściowego wedle proporcji określonej na podstawie art. 90 ust. 3 u.p.t.u., lecz odliczenie pełne. Wartość czynności niepodlegających w ogóle opodatkowaniu, nie wchodzi bowiem do sumy wartości obrotów ustalanych dla potrzeb liczenia proporcji sprzedaży.
Teza
Na podstawie uzasadnienia omawianego orzeczenia można sformułować następującą tezę:
„W przypadku podatku naliczonego wynikającego z wydatków związanych tylko z czynnościami opodatkowanymi oraz z czynnościami niepodlegającymi podatkowi (których nie da się jednoznacznie przypisać do jednej z tych kategorii czynności), podatnik nie stosuje odliczenia częściowego wedle proporcji określonej na podstawie art. 90 ust. 3 u.p.t.u., lecz odliczenie pełne.”
Komentarz
Prezentowany wyrok stanowi potwierdzenie jednolitej już linii orzeczniczej sądów administracyjnych, zgodnie z którą czynności niepodlegające opodatkowaniu VAT (pozostające poza zakresem regulacji u.p.t.u.) nie wpływają na zakres prawa do odliczenia podatku naliczonego. W konsekwencji, w przypadku, gdy określone wydatki związane są zarówno z czynnościami opodatkowanymi (nie zwolnionymi) oraz z czynnościami niepodlegającymi opodatkowaniu VAT, podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości i nie musi stosować proporcji częściowego odliczenia.
Powyższe stanowisko zostało potwierdzone w uchwale składu siedmiu sędziów NSA z dnia 24 października 2011 roku, sygn. akt I FPS 9/10 oraz w szeregu wyroków NSA (m.in. wyrok z dnia 5 czerwca 2012 roku, sygn. akt I FSK 1270/11, z dnia 10 maja 2012 roku, sygn. akt I FSK 997/11 oraz z dnia 13 stycznia 2012 roku, sygn. akt I FSK 1016/11).
Omawiany wyrok WSA w Białymstoku wpisuje się w powyższą linię orzeczniczą. W jej efekcie podatnicy, którzy wykonują zarówno czynności opodatkowane jak i niepodlegające opodatkowaniu VAT są uprawnieni do pominięcia tych ostatnich przy ustalaniu zakresu prawa do odliczenia.