Kiedy szkolenia będą zwolnione z VAT? – zmiany w przepisach od 2011 r.

Na mocy znowelizowanych przepisów zostanie uchylony załącznik nr 3 dotyczący towarów i usług zwolnionych z opodatkowania VAT, natomiast zwolnienia zostaną określone w art. 43 ustawy o VAT. W przypadku usług szkoleniowych istotna będzie treść art. 43 ust. 1 pkt 25-28 ustawy o VAT, zgodnie z którym zwolnieniu z opodatkowania VAT będą podlegały usługi oraz dostawy towarów i świadczenie usług ściśle z takimi usługami związanych, świadczone przez jednostki objęte systemem oświaty, w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, w zakresie kształcenia i wychowania (zwolnieniem byłyby objęte usługi świadczone przez wszystkie jednostki organizacyjne objęte systemem oświaty), uczelnie, placówki naukowe Polskiej Akademii Nauk oraz jednostki badawczorozwojowe, w zakresie kształcenia na poziomie wyższym. Zwolnieniu będą podlegały również usługi prywatnego nauczania świadczone przez nauczycieli, na poziomie przedszkolnym, podstawowym, gimnazjalnym, ponadgimnazjalnym i wyższym.

Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT będą podlegały również usługi kształcenia lub przekwalifikowania zawodowego (oraz świadczenie usług oraz dostawa towarów ściśle z tymi usługami związane), prowadzone w formach przewidzianych w odrębnych przepisach. W ramach tych usług będą mieściły się usługi polegające na nauce zawodu, m.in. staże lekarskie. Dodatkowo zwolnienie wprowadzona dla nauczania języków obcych, które to usługi mogą być świadczone przez podmioty nie posiadające statusu oświatowych w rozumieniu przepisów odrębnych.

Ustawodawca w art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy przewidział zwolnienie dla usług nauczania innych niż wymienione powyżej, świadczonych przez podmioty, które uzyskały akredytację, stanowiącą potwierdzenie spełnienia określonych wymogów i zapewniania wysokiej jakości prowadzonego szkolenia w rozumieniu przepisów o systemie oświaty. Zwolnienie będzie dotyczyć wyłącznie usług objętych akredytacją. Odwołanie się do spełnienia tych warunków i uzyskania określonej przepisami akredytacji jest związane z tym, że zwolnieniu zgodnie z przepisami dyrektywy podlegają co do zasady usługi kształcenia świadczone przez podmioty prawa publicznego.

Podsumowując przedstawione zmiany w przepisach, które mają wejść w życie począwszy od dnia 1 stycznia 2011 r. należy stwierdzić, iż w celu zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług usługi szkoleniowe, jak również usługi z nimi związane, powinny być świadczone przez podmioty posiadające status jednostek oświatowych. Przy czym tenże status będzie podatnikowi gwarantowało uzyskanie akredytacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *