Późniejsza zapłata akcyzy od energii elektrycznej

Zaznaczyć należy, iż w przypadku sprzedaży energii elektrycznej nabywcom końcowym na terytorium kraju, dotychczas podatnik był zobowiązany do złożenia deklaracji podatkowej i wpłaty należnego podatku do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym:

– upłynął termin płatności określony w umowie właściwej dla rozliczeń z tytułu dostaw energii elektrycznej albo
– upłynął termin płatności wynikający z faktury, jeżeli termin ten nie został określony w umowie, albo
– wystawiono fakturę, jeżeli termin płatności nie został określony w umowie ani w fakturze.

Natomiast w związku z nowelizacją przepisów w przypadku sprzedaży energii elektrycznej nabywcom końcowym na terytorium kraju, deklaracja powinna być składana i należna akcyza płacona do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym:

– upłynął termin płatności określony w umowie właściwej dla rozliczeń z tytułu dostaw energii elektrycznej albo
– upłynął termin płatności wynikający z faktury lub innego dokumentu wystawionego przez podatnika, z którego wynika zapłata należności za sprzedaną przez podatnika energię elektryczną, jeżeli termin ten nie został określony w umowie, albo
– wystawiono fakturę lub ten dokument, w przypadku gdy termin płatności nie został określony ani w umowie, ani w fakturze, ani w przedmiotowym dokumencie.

Jednocześnie należy zaznaczyć, że na gruncie przepisów akcyzowych obowiązek podatkowy związany z energią elektryczną powstaje:

– z dniem dokonania nabycia wewnątrzwspólnotowego przez nabywcę końcowego,
– z momentem wydania energii elektrycznej nabywcy końcowemu w przypadku sprzedaży energii elektrycznej na terytorium kraju,
– z dniem zużycia energii, gdy przedmiotem opodatkowania jest zużycie tej energii,
z dniem powstania długu celnego w przypadku importu energii elektrycznej przez nabywcę końcowego.

Istotną zmianą dla sposobu regulowania akcyzy jest uchylenie art. 25 ustawy o podatku akcyzowym, który nakładał na podatników obowiązek wnoszenia wstępnych wpłat akcyzy za okresy miesięczne, w przypadku gdy podatnik był zobowiązany do składania deklaracji podatkowej i dokonywania wpłat akcyzy za okres dłuższy niż dwa miesiące. Wpłaty te były  dokonywane na podstawie szacunków wynikających z prowadzonej przez podatników ewidencji. Co niezwykle istotne, z powodu uchylenia obowiązku dokonywania wstępnych wpłat akcyzy za okresy miesięczne przewidziano również przepis przejściowy odnoszący się do wpłat już dokonanych, ale nieuwzględnionych w dotychczasowych deklaracjach podatkowych. Tym samym wpłaty wstępne dokonane przed 1 września 2010 r. i nieuwzględnione w deklaracjach podatkowych złożonych przed tym dniem powinny być uwzględnione w deklaracjach podatkowych składanych już po 1 września 2010 r.

Dodaj komentarz