\”Wiekowe\” brytyjskie dwudziestki do wymiany

Wycofane banknoty na pierwszej stronie noszą wizerunek królowej Elżbiety II, a na stronie przeciwnej podobiznę sir Edwarda Elgara. W publicznym obiegu funkcjonowały jedynie do dnia 30 czerwca br.

Nowe, zastępujące wycofane banknoty pieniądze, mają identyczny nominał, jednak znacznie różnią się od swoich poprzedników kolorystyką, zabezpieczeniami czy oprawą graficzną. Stronę pierwszą „nowych” dwudziestek zdobi podobizna królowej Elżbiety II, przeciwną z kolei wizerunek Adama Smitha, brytyjskiego ekonomisty.

Bank Anglia, zakomunikował, że banki, kasy budowlane czy urzędy pocztowe przez kilka miesięcy będą jeszcze akceptować omawiane banknoty w transakcjach z klientami. Aczkolwiek wszystko będzie zależało od indywidualnej zgody każdej z instytucji. Ponadto, Bank Anglia na swojej stornie internetowej informuje, że wysoce prawdopodobne jest, że „stare” banknoty nie będą przyjmowane w sklepach i punktach usługowych.

Jest to ważna informacja dla osób, planujących wyjazd do Wielkiej Brytanii, a w szczególności dla tych, którzy trzymają oszczędności w domu.

Wycofane banknoty najlepiej jest wymienić osobiście w banku centralnym Anglii. Jest to procedura bezpłatna przebiegająca w stosunku 1:1.

Banknoty można także przesyłać pocztą do Banku Anglii na adres: Dept NEX, Bank of England, Threadneedle Street, London EC2R 8AH (szczegóły na stronie Banku Anglii http://www.bankofengland.co.uk/banknotes/twentyv/index.htm).

Ponadto, za odpowiednio naliczoną opłatą, można wymienić wycofane banknoty na terenie Polski w bankach komercyjnych. Ze względu na różny czas oczekiwania na wymianę w bankach komercyjnych, warto wcześniej zasięgnąć informacji o warunkach wymiany.


NBP/red.

Dodaj komentarz