Wystawa o Euro w Narodowym Banku Polskim

Ekspozycja została przygotowana przez Europejski Bank Centralny (EBC). Zwiedzać ją można od 12 czerwca do 10 września br. w oddziale okręgowym NBP w Warszawie. Zamierzeniem przedsięwzięcia jest upowszechnianie wiedzy wśród społeczeństwa na temat banknotów i monet euro. Nasz kraj jest szóstym, w którym jest prezentowana  „Wystawa o euro”. Przed nami zaszczyt obejrzeć ją mieli Słowacy, Hiszpanie, Włosi, Niemcy i Luksemburczycy.

W czasie ceremonii otwarcia wystawy, historię euro przytoczyła Gertruda Tumpel-Gugerell, członek zarządu EBC. – Opowiadała, jak to 1. stycznia 1999 roku zapoczątkowany został trzeci etap unii gospodarczej i walutowej. Tamtego dnia według jej opowieści zostały ostatecznie ustalone kursy walut pierwszych 11 państw członkowskich Unii Europejskiej. Uformowały one tzw.strefę euro.

Gertruda Tumpel-Gugerell podkreśliła, że przyjęcie wspólnych banknotów i monet euro, z których korzysta już 330 mln Europejczyków w 16 krajach strefy euro, jest bardzo konkretnym symbolem integracji europejskiej.
 
„Wystawa o euro” skomponowana jest z pięciu dwujęzycznych modułów zatytułowanych: zabezpieczenia banknotów, historia pieniądza, banknoty, monety oraz kącik dla dzieci. Zastosowanie innowacyjnych rozwiązań umożliwiło jej sprawne zwiedzanie – wycieczka przez krainę banknotów i monet trwa zaledwie 45 minut.

Osoby odwiedzające ekspozycję uzyskają informacje m.in.o ilości banknotów i monet euro, ich nominałach czy istniejących zabezpieczeniach przez fałszerstwem. Poznają też historię pieniądza, gdyż warto byłoby wiedzieć, że nie zawsze w handlu stosowano znane nam dziś banknoty i monety.Warto dodać, że jako ciekawą atrakcję przygotowano również zabawne i jednocześnie edukujące o wspólnej walucie europejskiej gry komputerowe.


NBP/red.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *