Podejmowanie uchwał przez zarząd spółki z o.o.

Każdy z członków zarządu ma nie tylko prawo, ale i obowiązek prowadzenia spraw spółki. O kolegialnym charakterze działania zarządu przesądza art. 208 § 5 kodeksu spółek handlowych, zgodnie z którym uchwały zarządu mogą być powzięte, jeżeli wszyscy członkowie zarządu zostali prawidłowo zawiadomieni o posiedzeniu zarządu. Uchwały zarządu zapadają bezwzględną większością głosów. Powyższe nie znajduje zastosowania do zarządu jednoosobowego.

Celem skutecznego podjęcia uchwał przez zarząd spółki należy w prawidłowy sposób zawiadomić o posiedzeniu zarządu członków zarządu oraz uzyskanie bezwzględnej większości głosów. Dopuszczalnym jest zawiadomienie członków zarządu w drodze telefonicznej lub ustnie bądź też w sposób bardziej formalny tj. listem poleconym, pocztą kurierską za potwierdzeniem odbioru, pocztą elektroniczną za potwierdzeniem odbioru.

Wymagana ustawą bezwzględna większość głosów dla skutecznego powzięcia uchwały, może być obliczana przy przyjęciu, że za uchwała powinno się opowiedzieć więcej niż połowa głosów. Głosy wstrzymujące się, uznaje się za głosy oddane przeciwko uchwale. Dopuszczalnym pozostaje wprowadzenie wymaganego kworum dla skutecznego podjęcia uchwał, za którymi powinna być oddana bezwzględna większość głosów. Nie jest wymagane aby na posiedzeniu zarządu byli obecni wszyscy jego członkowie, bowiem przyjmuje się większość głosów oddanych, a nie obecnych. Głosy powinny zostać oddane osobiście podczas posiedzenia zarządu. Przewiduje się jednak możliwość głosowania na piśmie za pośrednictwem innego członka zarządu.

Problematyka zaskarżania uchwał zarządu, została poruszona w wyroku Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 5 listopada 2009 roku (V ACa 352/09), zgodnie z którym skład orzekający stwierdził, że ustawa kodeks spółek handlowych nie przewiduje procedury zaskarżania uchwał, aktów decyzyjnych zarządu spółki kapitałowej, jak i stwierdzenia ich nieważności. Uchwała zarządu – nie będąc samodzielnie czynnością prawną, będąc aktem wewnętrznym przygotowującym daną czynności, stosunek prawny dla którego stanowi źródło – nie może w ocenie Sądu stanowić sama przedmiotu powództwa. Sąd Apelacyjny wskazał, że sankcją nieważności mogą być dotknięte tylko czynność prawne spółki zgodnie z art. 58 kodeksu cywilnego, a nie uchwały organu.

Dodaj komentarz