Medycyna estetyczna a VAT – orzecznictwo MF

Jeżeli celem wykonania danego zabiegu jest jedynie poprawa wygładu pacjenta, zastosowanie znajdzie opodatkowanie VAT według 23% stawki.
Interpretacje Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 28 kwietnia 2011 nr IBPP4/443-110/11/AZ i IBPP4/443-109/11/AZ.
Komentarz
Minister Finansów zgodził się z podatnikiem, iż operacje plastyczne mające charakter odtworzeniowy, rekonstrukcyjny oraz te, których celem jest poprawa zdrowia fizycznego powinny być uznane za zwolnione z opodatkowania usługi medyczne służące poprawie zdrowia. Minister Finansów nie zgodził się jednak, aby ze zwolnienia z opodatkowania korzystały te zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, które choć obiektywnie nie służą poprawie zdrowia fizycznego, mają na celu poprawę stanu psychicznego pacjenta, co potwierdza oświadczenie lub zalecenie lekarza psychiatry lub psychologa.
Warto w tym miejscu wspomnieć, iż możliwość korzystania ze zwolnienia z opodatkowania w stosunku do zabiegów medycyny estetycznej gdy mają one charakter rekonstrukcyjny akceptowana jest również przez niemieckie czy hiszpańskie  organy podatkowe. W wielkiej Brytanii w praktyce zwolnienie z opodatkowania  stosuje się  również w tych przypadkach, gdy zabiegi medycyny estetycznej maja na celu poprawę stanu psychicznego pacjenta. Wydaje się, iż w czasach holistycznej opieki medycznej nad pacjentem wykonywanie zabiegu, którego celem jest poprawa jakości życia pacjenta, a co za tym idzie jego zdrowia psychicznego, powinno zostać uznane za terapię mającą na celu poprawę zdrowia i w efekcie korzystać ze zwolnienia z opodatkowania.

Dodaj komentarz