1) sporządzenia w formie aktu notarialnego planu przekształcenia przedsiębiorcy wraz z załącznikami oraz opinią biegłego rewidenta;
2) złożenia oświadczenia o przekształceniu przedsiębiorcy;
3) powołania członków organów spółki przekształconej;
4) zawarcia umowy spółki albo podpisania statutu spółki przekształconej;
5) dokonania w rejestrze KRS wpisu spółki przekształconej i wykreślenia przedsiębiorcy przekształcanego z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.
Przedsiębiorca przystępując do procedury przekształcenia jest zobowiązany do sporządzenia w formie aktu notarialnego planu przekształcenia. Minimalny zakres informacji, jakie powinny zostać zawarte w planie przekształcenia określa art. 5847 KSH. Zgodnie z powołaną regulacją plan przekształcenia powinien zawierać, co najmniej ustalenie wartości bilansowej majątku przedsiębiorcy przekształcanego, wyliczonej na dzień przypadający w miesiącu poprzedzającym sporządzenie planu przekształcenia przedsiębiorcy. Dodatkowo należy załączyć do planu przekształcenia wymagane ustawowo załączniki, a mianowicie:
1) projekt oświadczenia przedsiębiorcy o przekształceniu;
2) projekt aktu założycielskiego (statutu);
3) wycenę składników majątku (aktywów i pasywów) przedsiębiorcy przekształcanego;
4) sprawozdanie finansowe sporządzone dla celów przekształcenia na dzień przypadający w miesiącu poprzedzającym sporządzenie planu przekształcenia .
Przedsiębiorca składa do sądu rejestrowego plan przekształcenia wraz z w/w załącznikami oraz wnioskiem o wyznaczenie biegłego na potrzeby zbadania jego treści. Przeprowadzenie procedury przekształcenia powinno się dokonać faktycznie w okresie jednego kwartału, chyba że sam przedsiębiorca postanowi wydłużyć ten czas.
1.3.6 Badanie Planu Przekształcenia przez biegłego
Plan przekształcenia jest poddawany badaniu przez biegłego rewidenta w zakresie jego poprawności i rzetelności. Biegły jest wyznaczany na wniosek przedsiębiorcy przekształcanego, złożony przy okazji zgłaszania planu przekształcenia do rejestru, przez sąd rejestrowy właściwy według siedziby przedsiębiorcy. W sytuacjach uzasadnionych rozmaitością i znacznymi rozmiarami składników majątkowych, sąd rejestrowy może wyznaczyć więcej niż jednego biegłego, którzy łącznie dokonają badania. Nie oznacza to jednak wielokrotności dokonywanego badania. Przedmiotem badania dokonywanego przez biegłego jest dokument planu przekształcenia wraz z jego załącznikami. Pisemna opinia biegłego w omawianym zakresie jest sporządzana w terminie wskazanym przez sąd rejestrowy, który nie może być dłuższy niż dwa miesiące. Biegły składa opinię wraz z planem przekształcenia do sądu rejestrowego dostarczając ją jednocześnie przedsiębiorcy przekształcanemu. Przedsiębiorca jest zobowiązany do pokrycia kosztów sporządzenia przez biegłego przedmiotowej opinii, na które składają się wynagrodzenie biegłego oraz rachunki wydatków biegłego poniesione w związku ze sporządzeniem opinii, pod rygorem dokonania egzekucji w trybie przewidzianym dla egzekucji opłat sądowych. Kwota wynagrodzenia biegłego jest określana przez sąd rejestrowy, który dodatkowo zatwierdza przedstawione przez niego rachunki, obejmujące poniesione wydatki.
1) typ spółki, w jaką zostaje przekształcony przedsiębiorca;
2) wysokość kapitału zakładowego spółki przekształconej;
3) zakres praw przyznanych osobiście przedsiębiorcy przekształcanemu jako wspólnikowi spółki przekształconej, jeżeli przyznanie takich praw jest przewidziane;
4) nazwiska i imiona członków zarządu spółki przekształconej.
[page_break]
Wniosek o wpis do rejestru przedsiębiorców KRS przekształcenia i spółki przekształconej wnoszą wszyscy członkowie zarządu spółki przekształconej. Jak wskazano wyżej, z chwilą wpisu spółki do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, tj. w dniu przekształcenia przedsiębiorca przekształcany, będący osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą staje się jedynym wspólnikiem spółki przekształconej, tj. jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
1) odpowiedzialność osób działających za przedsiębiorcę przekształcanego względem przedsiębiorcy przekształcanego, spółki przekształconej, jej wspólników oraz osób trzecich;
2) odpowiedzialność przedsiębiorcy przekształcanego względem spółki przekształcanej, jej wspólników lub osób trzecich;
3) odpowiedzialność biegłego dokonującego badania planu przekształcenia względem przedsiębiorcy przekształcanego.
Odpowiedzialność wewnętrzna podmiotów biorących udział w przekształceniu została ukształtowana w ten sposób, iż osoby działające za przedsiębiorcę przekształcanego odpowiadają solidarnie wobec przedsiębiorcy, spółki przekształconej oraz jej wspólników i osób trzecich, za szkody wyrządzone działaniem lub zaniechaniem, sprzecznym z prawem albo postanowieniami umowy spółki przekształconej, na zasadzie winy. Oznacza to, iż odpowiedzialność ta jest ograniczona do szkód powstałych w związku z zawinionym działaniem lub zaniechaniem podmiotów wskazanych powyżej.