ZUS buduje portal informacyjny

Nowy Portal Informacyjny umożliwi klientom dostęp do świadczonych przez Zakład usług drogą elektroniczną. Ubezpieczony, przez Internet będzie mógł wystąpić o zaświadczenie podlegania ubezpieczeniu, osoba chora złoży wniosek o świadczenie rehabilitacyjne, emeryci i renciści sprawdzą wysokość otrzymywanych świadczeń. Każdy natomiast będzie miał dostęp do danych zapisanych na swoim indywidualnym koncie w ZUS. Dzięki portalowi na bieżąco będzie można kontrolować stan zgromadzonych na swoim koncie składek i wyliczyć hipotetyczną emeryturę. Drogą elektroniczną będzie też można kierować pytania do pracowników ZUS. W przypadku problemów z poruszaniem się po systemie pomocny będzie wirtualny doradca. Awatar odpowie na pytania i przeprowadzi klienta przez wszystkie funkcjonalności nowej witryny.

– Rzeczywistość się zmienia, zmienia się więc i ZUS. Coraz więcej klientów chce mieć dostęp do naszych usług przez Internet, wychodzimy więc naprzeciw ich oczekiwaniom. Budujemy portal, który będzie w pełni profesjonalnym wirtualnym urzędem. Udostępnimy w nim funkcjonalności dla każdej z grup naszych klientów: świadczeniobiorców, płatników składek i ubezpieczonych. Liczymy, że to podniesie ich satysfakcję ze świadczonych przez Zakład usług – mówi Dariusz Śpiewak, członek Zarządu  ZUS ds. Informatyki.

W ramach realizacji zawartej umowy Sygnity wdroży część portalową NPI, formularze elektroniczne, wirtualnego doradcę oraz tzw. szynę usług elektronicznych będącą podstawą komunikacji elektronicznej w ZUS. Firma zapewni również funkcjonalność e-płatnika, która w prosty sposób umożliwia wypełnianie i przesyłanie dokumentów ubezpieczeniowych do ZUS.

Budowa Nowego Portalu Informacyjnego zostanie ukończona na przełomie 2011 i 2012 r. Oznacza to, że już na początku przyszłego roku będą uruchamiane pierwsze elektroniczne konta klientów ZUS. W celu rejestracji konta Zakład przydzieli użytkownikom indywidualny login i hasło. Płatnicy składek przy logowaniu do systemu będą mogli korzystać z posiadanego certyfikatu kwalifikowanego bezpiecznego podpisu elektronicznego lub loginu z platformy ePUAP.

 

Wartość podpisanej umowy z Sygnity to 18,1 mln zł brutto. ZUS jednak, tak jak w przypadku całego projektu PUE, nie ponosi z tego tytułu żadnych kosztów. 85 proc. środków na budowę portalu pochodzić będzie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, zaś 15 proc. z budżetu państwa. Przy okazji należy podkreślić, że umowa z Sygnity wpisuje się w przyjętą przez Zakład strategię dywersyfikacji dostawców usług IT.

Realizacja projektu Platformy Usług Elektronicznych zakończy się w grudniu przyszłego roku. Poza Nowym Portalem Informacyjnym, w ramach PUE wdrażane będą jeszcze: system kierowania ruchem w placówkach, urzędomaty oraz centrum informacji telefonicznej.

ZUS/red.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *