Akcyza w górę. Plany Ministerstwa Finansów

Choć od ostatniej podwyżki akcyzy upłynęło nieco więcej niż 1,5 roku, to dla rządu już zbyt długo nic nie działo się w tej materii. Ministerstwo Finansów właśnie przedstawiło założenia do planowanej podwyżki podatku. Wzrośnie danina m.in. na alkohol etylowy, piwo, wino, czy papierosy.

Z założeń dowiadujemy się, że wzrosnąć ma wysokość akcyzy na alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane z wyłączeniem cydru i perry i wyrobów pośrednich. W 2022 roku stawka daniny wzrośnie o 10 proc., a w każdym kolejnym do 2027 roku – o 5 proc.

W górę od nowego roku pójdzie też minimalna stawka akcyzy na papierosy. MF tłumaczy, że w 2022 roku zostanie podniesiona do „105 proc. całkowitej kwoty akcyzy, naliczonej od ceny równej średniej ważonej detalicznej cenie sprzedaży papierosów”.W praktyce oznacza to, że do każdej paczki kosztującej 15 złotych trzeba będzie doliczyć około 30 groszy wynikające z rozszerzenia akcyzy.

Nowy podatek akcyzowy zapłacą również wielbiciele tytoniu do palenia. Od 2022 roku wprowadzona zostanie minimalna stawka akcyzy na takie wyroby i wyniesie 100 proc. całkowitej kwoty akcyzy, która jest liczona od „ceny równej średniej ważonej detalicznej cenie sprzedaży tytoniu do palenia”.

Ministerstwo Finansów nie zapomniało również o wyrobach nowatorskich. MF chce podniesienia stawki kwotowej o 100 proc. już od początku 2022 roku. W kolejnych latach miałaby natomiast podnoszona o 10 proc. aż do 2027 roku.

W latach 2023-2027 urośnie też stawka kwotowa akcyzy na papierosy i tytoń do palenia. MF przewidział coroczny wzrost o 10 proc. tej stawki.

Cydr, perry i płyny do e-papierosów „oszczędzone” przed podwyżką

Podwyżki akcyzy unikną cydr i perry o mocy nieprzekraczającej 5 proc. Jak zapewnia MF, takie wyroby „pozostaną opodatkowane preferencyjną stawką podatku akcyzowego w wysokości 97 zł od 1 hektolitra gotowego wyrobu”.

Skąd taka łagodność resortu? Jak czytamy, chodzi o to, aby rynek takich produktów nadal mógł się rozwijać, a także o wsparcie pośrednie produkcji sadowniczej, która jest jednym z filarów krajowego rolnictwa.

Wyższej akcyzy na płyny od nowego roku nie zapłacą również użytkownicy papierosów elektronicznych. Większego opodatkowania unikną również cygara i cygaretki. Dlaczego? Ponieważ „obecnie stawki są wysokie w stosunku do innych wyrobów tytoniowych, a także na tle UE”.

Projekt ustawy ma zostać przyjęty przez rząd w czwartym kwartale 2021 roku, a za jego przygotowanie odpowiada wiceminister finansów Jan Sarnowski.

 

Źródło: Money. pl

ADN Podatki oferuje rozwiązania prawno-podatkowe, które sprawdzają się w praktyce i pomagają efektywniej prowadzić biznes.
Zapraszamy! ✆ (22) 208 28 54 biuro@adn.pl www.adnpodatki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *