Polski Ład a praca na czarno

„Polski Ład” od nowego roku zwolni pracownika z finansowych konsekwencji zatrudnienia na czarno. Nowe prawo będzie działać także wstecz – podaje serwis Prawo.pl.

Od 1 stycznia 2022 r. w życie wejdą przepisy „Polskiego Ładu”. Oprócz zmian dotyczących m.in. podniesienia kwoty wolnej od podatku do 30 tys., zwiększenia pierwszego progu podatkowego czy wprowadzenia nowego świadczenia na dzieci w łącznej wysokości 12 tys. zł będzie także walka z pracodawcami zatrudniającymi na czarno.

Od nowego roku pracownicy nie poniosą konsekwencji nielegalnego zatrudnienia. Przepisy „Polskiego Ładu” przenoszą skutki prawne na nieuczciwego pracodawcę. Dodatkowo zapis o ujawnianiu zatrudnienia na czarno może być stosowany wstecz. W praktyce oznacza to, że nielegalne zatrudnienie będzie można zgłaszać nie tylko za 2021 r., ale także za poprzednie – czytamy w serwisie Prawo.pl.

Zachęta do dochodzenia swoich praw

Zmiana przepisów ma zachęcić osoby zatrudnione na czarno do dochodzenia swoich praw oraz zgłaszania do odpowiednich organów faktu, że pracują nielegalnie, podkreśla resort finansów w uzasadnieniu do ustawy.

Aktualnie w sytuacji, gdy ujawnione zostanie, że pracodawca wypłaca wynagrodzenie lub jego część „pod stołem” to zarówno osoba zatrudniona, jak i zatrudniająca ponoszą koszty. Pracownik musi zapłacić zaległy podatek dochodowy oraz uregulować część składki na ubezpieczenie zdrowotne z pracodawcą. Natomiast zatrudniający opłaca składki na ubezpieczenie społeczne oraz część zdrowotnego.

Źródło: Prawo.pl

ADN Podatki oferuje rozwiązania prawno-podatkowe, które sprawdzają się w praktyce i pomagają efektywniej prowadzić biznes.
Zapraszamy! ✆ (22) 208 28 54 biuro@adn.pl www.adnpodatki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *