Litwa ma najgorszy system podatkowy w Unii

Bank Światowy wytyka Litwie najgorszy system podatkowy we Wspólnocie. Na Litwie są aż 72 formy opodatkowania, a zarabiający więcej płacą niższe podatki aniżeli ci o niższych dochodach.

Eksperci Banku Światowego zwrócili uwagę, że „Na Litwie system podatkowy charakteryzuje się zróżnicowanym opodatkowaniem: PIT (i od działalności indywidualnej) zależą od źródła i formy dochodu” – czytamy w prezentacji. Należy zauważyć, że na Litwie istnieją 72 formy opodatkowania, w zależności od rodzaju podatnika, jego wielkości, dziedziny działalności, źródła dochodu (kapitał, dochód z pracy).

„To nie pozwala na osiągnięcie sprawiedliwości horyzontalnej i neutralności, które powinny być podstawą systemu podatkowego. Sprawiedliwości pionowej nie da się osiągnąć bez sprawiedliwości horyzontalnej” – wskazywali eksperci Banku Światowego.

„Poza tym struktura PIT na Litwie jest bardzo słabo postępowa, jeśli chodzi o standardy unijne” – czytamy w dokumencie. Badanie Banku Światowego wykazało, że osoby zarabiające dużo, płacą niższy podatek od tych, których dochody są pięciokrotnie niższe. I tak Litwini o dochodzie 250 tysięcy euro rocznie są opodatkowani stawką 17,3 proc., a ci o dochodzie 25 tyś -50 tyś euro płacą 17,9 proc. podatku.

Bank Światowy zwrócił również uwagę na specyfikę litewskiego podatku dochodowego od firm (CIT). Teraz standardowa stawka wynosi 15 proc., a obniżona – 5 proc. Ten ostatni płacą firmy o obrotach poniżej 300 tysięcy euro oraz firmy zatrudniające mniej niż 10 pracowników. Eksperci zauważają, że ta korzyść nie ma sensu, a niektóre firmy celowo nie przekraczają ustalonego progu.

Do tej pory na Litwie nie ma też powszechnego obowiązku wypełniania deklaracji podatkowych. Litewscy eksperci uważają, że pierwszym krokiem do zmiany systemu podatkowego jest powszechna deklaracja dochodów.

Źródło: Podatki.biz

Webinar podatkowy


ADN Podatki oferuje rozwiązania prawno-podatkowe, które sprawdzają się w praktyce i pomagają efektywniej prowadzić biznes.
Zapraszamy! ✆ 517 263 211 biuro@adnpodatki.pl www.adnpodatki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *