Podatek od nadzwyczajnych zysków koncernów

W tym tygodniu określimy zakres, podstawę, stawkę i sposób realizacji podatku od zysków nadzwyczajnych — zapowiedział wiceminister finansów Artur Soboń. Dodał, że z tego tytułu może wpłynąć do budżetu państwa od kilku do nawet kilkudziesięciu miliardów złotych.

Zaznaczył, że trwają jeszcze prace nad tym rozwiązaniem, a założenia do projektu ustawy są omawiane na Stałym Komitecie Rady Ministrów. — Jako ministerstwo finansów patrzymy na te przepisy pod kątem podatkowym, tak aby to rozwiązanie wkomponować w system podatkowy, bo ono nie będzie rozwiązaniem, które będzie wpływało — najprawdopodobniej — na CIT, czyli podatek dochodowy od osób prawnych. To będzie równoległe do tego rozwiązanie — wyjaśnił Soboń.

Odniósł się również do szacunkowej kwoty, tj. ponad 13 mld zł, która miałaby wpływać z tego tytułu do budżetu państwa. — Nie potwierdzam tej liczby — odparł. Wyjaśnił, że kwota będzie zależała od tego, jakie konkretnie rozwiązania zostaną przyjęte. — To może być kwota od kilku do nawet kilkudziesięciu miliardów złotych — uzupełnił.

Nie będzie trwałym elementem

Jest to „podatek w sytuacji nadzwyczajnej”. — On nie będzie trwałym elementem systemu podatkowego. On będzie równolegle wobec podatku dochodowego — podkreślił Artur Soboń.

W sobotę premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że będzie domagał się od spółek Skarbu Państwa, aby ograniczały swoje nadzwyczajne, nadmiarowe zyski. Natomiast w niedzielę prezes PiS Jarosław Kaczyński poinformował, że prawdopodobnie zostanie wprowadzone opodatkowanie nadzwyczajnych zysków dużych firm.

— Będzie podatek, a pieniądze z tego podatku pokryją koszt zamrożenia ceny energii i dla indywidualnych odbiorców. – mówił w niedzielę wicepremier Jacek Sasin.

Źródło: PAP

Webinar podatkowy


ADN Podatki oferuje rozwiązania prawno-podatkowe, które sprawdzają się w praktyce i pomagają efektywniej prowadzić biznes.
Zapraszamy! ✆ 517 263 211 biuro@adnpodatki.pl www.adnpodatki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *